חטאה של הונגריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת הונגריה, פרנץ ג'ורצ'אני, אמר בטקס שנערך בבודפשט לזכרם של 350 אלף יהודי הונגריה ("הארץ", 28.1): "ממשלת הונגריה חטאה כאשר לא הגנה על אזרחיה היהודים בתקופת השואה... בהונגריה היו ממשלות שלא מילאו את חובתן. הן לא ביצעו שגיאות, הן ביצעו פשע". דברים אלה הם העלמת האמת ועיוות, כי חטאה של ממשלת הונגריה היה חמור מזה.

ממשלת הונגריה העמידה 5,000 ז'נדרמים, מן הכוחות האכזריים ביותר של כוחות ההגנה שלה, לרשות משרדי הממשלה כדי לכנס ולכלוא את היהודים בגטאות, להעבירם ברכבות משא נעולות בליווי ז'נדרמים אלה ובתגבור כוחות צבאיים נוספים משלה, אל העיר קושיצה - שבה נמסרו לגרמנים כדי להעבירם לאושוויץ-בירקנאו.

ההונגרים תבעו מן הגרמנים החשת חיסול הגטאות ופינוי מהיר של היהודים מהונגריה. בעת חיסול הגטאות נכחו רק שלושה או ארבעה גרמנים מכוחותיו של אדולף אייכמן במקום החיסול. נוכחותם היתה מיותרת כי ההונגרים ביצעו את מעשם "בהצטיינות" במכות אכזריות ובהרצת הקורבנות - זקנים, נשים וילדים - לתוך הקרונות עד מסירתם לגרמנים.

זאת ועוד. גירוש 22 אלף מיהודי הונגריה בשנת 1941 לגליציה, כמעט כולם אזרחי הונגריה, בני משפחות שחיו בה זה דורות רבים, ומסירתם לגרמנים בגבול יאסינה כדי שיירצחו בקאמניץ פודולסק, היה יוזמה של ההונגרים. מטבח נורא זה של משפחות שלמות ושל קהילות גדולות ניצלו ניצולים ספורים בלבד שחזרו להונגריה וסיפרו על מה שנעשה שם. לא האמינו לסיפוריהם.

כ-80 אלף מצעירי היישוב היהודי בהונגריה גויסו ליחידות של "עבודות פרך" עוד בתחילת המלחמה, רובם על ידי ההונגרים עצמם, בשדות הקטל של אוקראינה ובאזור המכרות של העיר בור ביוגוסלוויה. פושעים הונגרים אלה מילאו בנאמנות ובמסירות את הוראת הממונים עליהם לדאוג שיהודים אלה "לא יחזרו חיים" למולדתם ההונגרית.

לקרוא לכל זה חטא של אי מתן הגנה לאזרחיה היהודים זה עיוות נוראי של האמת.

אברהם פוקס

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ