בישיבה של הרב סולובייצ'יק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "המהפכה של בריסק" מאת מיכה אודנהיימר ("הארץ", 28.1)

כתבתו המרתקת של מיכה אודנהיימר מעלה דברים שכתב אבי-סבי, יצחק-אייזיק בן-טובים, בעקבות ביקור לא שגרתי בישיבת וולז'ין. הדבר אירע בחנוכה של שנת תרמ"ט (דצמבר 1888), כאשר יצחק-אייזיק נשלח באופן בהול על ידי הרב שמואל מוהליבר מביאליסטוק לוולוז'ין כדי לברר חשש שמא מסמכים שנתפסו על ידי השלטונות אצל תלמידי הישיבה יביאו להסגרת סודות של תנועת "חיבת ציון", כולל מקורותיה הכספיים. השתלשלות אותו אירוע היא סיפור בפני עצמו. אביא רק את רשמיו מהביקור בישיבה ומהאזנה לשיעור של הרב חיים סולובייצ'יק לפני 115 שנים:

"בהיכנסי להישיבה נרעשתי מאוד וחרדת קודש נפלה עלי ואומר מה נורא המקום הזה, אין זה כי אם בית אלקים וזה שער התורה! וכמו זרם חשמלי חזק עבר מראשי ועד רגלי כי היו אז שמה ארבע מאות וחמישים תלמידים, ושמונים מהם אברכים מוסמכים להוראה וביניהם הגאון רבי מנחם בנימין שווארצמאן שליט"א שהיו אחר רב באיזה מקומות ובצאסנין ונתעוור בשתי עיניו... עשרה מהאברכים היו ניזונים מקופת המיליונר האדיר רבי ישראל בראדסקי מ"ע. ובין הנערים היו עילויים גדולים, וכולם למדו יחד בהישיבה בקול זמרה נפלאה ומנגינה נעימה והרמוניה נשגבה, זה בישיבה וזה בעמידה. זה כפוף להסטענדער וזה הולך הנה והנה וגמרתו בידו ומשק לימודם החריש ממש האוזניים כמשק הגלגלים של אופני בית חרושת המעשה של הבאראן-שטיגליץ מפעלטצער! ועמדתי מסומר על עמדי...

"ראיוני עם הגאון הנצי"ב זצ"ל כבר תיארתי למעלה. קיבצתי התלמידים חברי האגודה והורותים מה לעשות ומה לומר לכשידרשום למשפט. שמעתי שיעורו של הגאון הצדיק רבי חיים סאלאווייציק זצ"ל שרק שמונים תלמידים באו להשיעור, יבמות כמדומה לי, דף ט', אמר דף גמרא כאמירת אשרי. ממש עמד על שתי נוסחאות של רש"י והביא רמב"ם אחד ופה יצא פלפול חריף ונשגב. ואחד מהתלמידים נער קטן לא נתן לו לדבר מתוך קושיותיו וירד לעומק הדברים. וכשנפגשתי עם הגאון הנ"ל באטוואצק שישב שמה בקיץ במחלתו הזכרתיו אז את השיעור ותוכנו והצטער על אשר לא רשם את חידושו זה בספר".

כשנה וחצי לאחר אותו אירוע, ביוני 1890, עלה יצחק-אייזיק בן-טובים לארץ ישראל בשליחות חובבי ציון.

שמואל בן-טובים

כפר שמריהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ