בתגובה על "לא סופרים אותם" מאת אלוף בן ("הארץ", 28.1)

קשה למצוא איזון בין נתוני "המחקר" החדש שהעלים מיליון וחצי פלשתינאים לבין ממצאיו הדמוגרפיים של פרופ' סרג'יו דלה-פרגולה, מבכירי הדמוגרפים בישראל. בין החתומים על "המחקר", אנשי ימין קיצוני, אין ולו דמוגרף אחד. עיתוי פרסומו, ערב ההתנתקות, מעורר את החשד, כי זהו פרסום פוליטי.

ה"חוקרים" קובעים כי לא חלה הרעה במצבם הדמוגרפי של יהודי ישראל וארץ ישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 1967 היו היהודים 85% מתושבי ישראל. בשנת 2003 הם היו 75% מתושבי ישראל.

ה"חוקרים" אינם מבחינים בין המושגים הדמוגרפיים הבסיסיים "ריבוי טבעי" (המתייחס לילודה פחות תמותה)ו"גידול אוכלוסייה" (תוצאה של ריבוי טבעי ותנועות הגירה). ילודה ותמותה מבוטאים בשיעורים לאלף ולא באחוזים כפי שהם כתבו בדו"ח. הם מספרים על ירידה של 50% בפריון האשה הפלשתינאית במשך שש השנים האחרונות, בהסתמכם על השוואות לירידת פריון מקבילה, כביכול, בירדן, איראן ומצרים. אלא שבמדינות אלו התרחש התהליך במשך 30 שנה.

הם מספרים כי הפלשתינאים עוברים מן הכפר לעיר (אין הוכחה לכך), וכי מיד בבואם לעיר מעסיקים אותם קריירה וחינוך, אמצעי מניעה וגירושים ולכן מיד יורד שיעור הילודה שלהם. האם זה רציני?

נוני בן יעקב

המרכז לחשיבה רציונלית

חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ