זו גם השפה של אבותי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מן התקשורת עולה כי החלטתו של נשיא גרמניה הורסט קהלר לנאום בכנסת בשפה הגרמנית עוררה סערה. כמה חברי כנסת אף הודיעו כי יחרימו את הדיון. הפליא לעשות שר הבריאות, דני נוה, ששלח לקהלר בקשה של הרגע האחרון לנאום בשפה אחרת. בין שאר הדברים אמר השר נוה: "נשיאת דברים בשפה שבה הקלגסים הנאצים זירזו את בני עמי ובני משפחתי אל תאי הגזים תהווה אות תזכורת מצמרר לאותם ימים".

אמת ויציב. זאת אותה שפה שבה השפילו עד עפר ובכל הזדמנות הגרמנים-הנאצים את אבותינו. זאת אותה שפה שבה פקדו עליהם בצרחות מקפיאות דם לעלות לקרונות, שיסו בהם את כלביהם והאיצו בהם להידחף אל תאי הגזים.

אך זאת גם אותה שפה שבה שוחחו ביניהם אבותיהם ואבותי, שאף הם באו מ"שם". זאת אותה שפה שבה אהבו אבותי, עבדו, כאבו, צחקו, שרו, בכו, ובה חיו.

האם חלם זיגמונד פרויד באנגלית או בעברית? האם כתב אלברט איינשטיין את תורת היחסות באנגלית או בעברית? בשפה הזאת, "מה לעשות", נכתבו יצירות פאר רבות, שהנחילו לתרבות האנושית עושר רוחני בלתי נדלה.

זאת השפה שבה דבקו אבותי (שעלו ארצה כציונים נלהבים ב-1933 בעלייה החמישית, עליית ה"יקים") - לא משום שאהבו את גרמניה, שממנה נמלטו כל עוד נפשם בם משחשו כי האדמה בוערת תחת רגליהם. הם דיברו בשפה הזאת כי הם אהבו אותה ואהבו את התרבות הגרמנית. משנתחוור להם גודל ממדי הזוועה שהתרחשה באירופה, החרימו לאלתר מוצרים גרמניים והוקיעו את מעשי הברבריות שאין שני להם בתולדות האנושות, בכל עת ובכל שעה. אך השפה נותרה. השפה היתה חלק מהווייתם. זאת היתה השפה, לצד העברית (שחלק מהם למד על על בוריה), שבה הם גם אהבו אותנו.

כבוד לשפה ואהבת השפה הם מורשת שחבל שלא נשתרשה במקומותינו. ואם רוצה נשיא של מדינה שאנו מתכבדים בנוכחותו לדבר בשפת עמו, זה לא מתוך זלזול בנו. נהפוך הוא. הוא מכבד את שפתו, מכבד את בני עמו שאותם הוא מייצג, אינו מתיימר לדעת על בוריה את ה-lingua franca הרווחת כיום עולם, דהיינו, האנגלית, ובעיקר הוא מכבד אותנו, מארחיו - כשהוא מבטיח שלא יחטא בשגיאת לשון שאינה שגורה בפיו ולא במתכוון יפגע בנו.

דווקא משום שמערכת היחסים בין ישראל לגרמניה לעולם תישאר סבוכה, חשוב עד מאוד כי ידייק בדבריו.

אילנה אלראי-ברוש

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ