לא לשנות את חוק הסיעוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

באחרונה הוצע לעשות שינוי בחוק הסיעוד, ולנסות להמיר את גמלת הסיעוד מגמלת שירות לגמלה כספית. לפי ההצעה, קשישים שמקבלים טיפול סיעודי על ידי עובדים המטפלים בהם במרבית שעות היממה (יותר מ-12 שעות) יקבלו גמלה כספית ויעסיקו באופן ישיר את המטפלים.

העיקרון הבסיסי של חוק הסיעוד הוא מתן שירות, ולא גמלה כספית. החוק נועד להבטיח, שכל הקשישים הזקוקים לטיפול סיעודי יקבלו אותו באורח שוויוני. יש הסכמה גורפת, שחוק הסיעוד הוא מהחוקים החברתיים החשובים ביותר. שינויו עלול להוביל להרס החוק, הטיפול בזקנים עלול לחזור שנות דור לאחור, ונשוב לראות קשישים חיים בעזובה, בהזנחה ובחוסר טיפול סיעודי.

האוצר הבהיר, שבמסגרת הניסוי בכוונתו לתת למשפחות 80% מהגמלה המשולמת לנותני השירותים. הנימוק הוא, שמהגמלה ינוכו מס ערך מוסף, עלויות הפיקוח, ההדרכה, הניהול והרווח של נותני השירותים.

התעריף המשולם לנותני השירותים כיום הוא 38.25 שקל, כולל מע"מ, לשעת טיפול. משפחה שתעסיק ישירות את העובד תהיה חייבת בכל התנאים הסוציאליים המחויבים על פי חוק. מהתשלום לשעה יישאר בידי המטופלים סכום של פחות מ-20 שקל.

כיום עובדי הסיעוד מקבלים תשלום גבוה יותר, 23-21 שקל לשעה. בנוסף, המשפחות והעובדים זוכים לתמיכה ולסיוע בפתרון בעיות רבות.

אנו נתקלים לא אחת בעובדים זרים הנוהגים בתוקפנות כלפי קשישים, מפעילים סחטנות רגשית או כספית, נעדרים שעות רבות בלי רשות, תובעים הגדלת שכר שלא בהתאם להסכם, מודיעים על רצונם להפסיק את עבודתם ולעזוב מהיום להיום. מנגד, אנו נדרשים לסייע לעובדים זרים כשהמטופלים ובני משפחותיהם מתעלמים מצרכיהם, מטרידים אותם, לא משלמים את שכרם בזמן, לא נותנים להם די מזון, דורשים מהם לעבוד גם ביום וגם בלילה, לא מסדירים להם בזמן את אשרות העבודה והשהייה.

הניסוי יותיר את המשפחה ובידיה פחות כסף ממה שיש לה היום, והקשישים יישארו בלא מערך תמיכה המסייע להם בכל בעיה שמתעוררת. והחשוב מכל - הניסוי יגרום לכך, שעקרונות החוק ייפגעו וחוק הסיעוד עלול להיפגע פגיעה הרסנית.

במקום הניסוי יש להקים ועדה שתבחן את העסקת הזרים בסיעוד, שתהיה מורכבת מאנשי אקדמיה, אנשים המטפלים בקשישים ואנשים האמונים על בחינת רווחיות.

יעקב סדן, יו"ר איגוד נותני שירותי הסיעוד

נתניה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ