חלק בלתי נפרד מהחוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "חייבי משכנתאות מקבלים פריסת חובות מהבנק, אבל לא מעורכי הדין" מאת רותי סיני ("הארץ", 31.1)

בשנת 2002 היתה לשכת עורכי הדין שותפה מלאה ליוזמת שר המשפטים אז, מאיר שטרית, להקל על חייבי המשכנתאות. עורכי הדין הסכימו להפחתה משמעותית בשכר טרחתם בשלבים הראשונים של הטיפול בתיק המשפטי. גם כיום פועלת הלשכה מול משרד המשפטים להפחתה נוספת בשכרם של כונסי נכסים במקרים שחייבים הגיעו להסדרים לסילוק הפיגורים גם בשלבים מתקדמים של כינוס הנכסים.

בניגוד לנאמר, ההסדר לא נעשה "כדי לרצות את לשכת עורכי הדין". ב-2002 לא נקבעה כל קדימות לשכר טרחת עורכי הדין על פי תשלום החוב. על פי התיקון לחוק נקבע, שההוצאות המשפטיות ושכר טרחת עורכי הדין יהיו חלק בלתי נפרד מכלל החוב, כדי להבטיח שהבנקים לא יסתפקו בגביית חובם בלבד.

הידיעה בעיקרה עוסקת בהלוואות לזכאי משרד השיכון. במקרה של פיגור בהחזר החוב מאפשר החוק לפנות ל"ועדה מיוחדת" בבקשה להקלה בחוב. בוועדה חברים נציג האוצר, נציג משרד השיכון ונציג הבנק. לעורכי הדין אין נציג בוועדה. במקרים שהוועדה מתנה את ביצוע פריסת החוב בתשלום ההוצאות ושכר טרחת עורכי הדין, מחויב עורך הדין לפעול בהתאם להחלטותיה.

הפתרון שהציע ח"כ יצחק הרצוג לקידום תיקון בחוק, שיאפשר פריסת החוב כולו, לרבות הוצאות ושכר טרחת עורכי הדין של החייבים, ובמקביל לחייב את הבנקים לשלם את שכר הטרחה לעורכי הדין במועד ביצוע הפריסה, הוא הפתרון הראוי והנכון.

עו"ד שמרית רגב

דוברת לשכת עורכי הדין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ