אין קרינה בטוחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נראה לי שיש חשיבות בתגובה למשפט הטלוויזיוני שהוצג בערוץ 1, על מחלת הגזזת ודרכי הטיפול בה בישראל בשנות ה-50. קרני רנטגן עלולות להשרות מוטציות בתאי גוף והתוצאה עלולה להיות הפיכת תא לסרטני. אף כי ההסתברות למוטציה כזאת קטנה - ככל שגדולה מנת הקרינה, וככל שמוקרנים יותר תאים, גדל החשש שאחד התאים ייהפך לסרטני.

הקרנת הקרקפת נגד גזזת עלולה היתה איפוא לגרום לגידולים סרטניים בראש, אף כי לא ניתן להוכיח שסרטן בראשו של אדם מסוים מקורו בקרינה שקיבל, שכן אותו שינוי מוטציוני עלול להתחולל גם ללא הקרינה. כששיעור חולי הסרטן באוכלוסייה שהוקרנה גבוה מאשר בזו שלא הוקרנה, סביר שלפחות חלק ממקרי הסרטן מקורם בהקרנות שקיבלו.

בשנות ה-50 כבר היה ידוע שהקרנות גורמות סרטן, ואולם ההנחה היתה שמנות קטנות, מתחת לערך סף נתון, אינן מזיקות - כפי שהיה מקובל בנוגע לטיפולים בתרופת שונות. לפיכך, שימשו קרינות במנות נמוכות או בקרני רנטגן "רכות" (שניתנו לאיברים מסויימים ולא לכל הגוף) לא רק לאבחון, אלא גם כאמצעי רפואי טיפולי יעיל ביותר.

בניגוד לרופאים, חוקרי הגנטיקה טענו כי אין ערך סף שמתחתיו קרינת רנטגן בטוחה. כחוקר צעיר הייתי מעורב בשנות ה-50 במחקרים ניסויים שהוכיחו שכל קרינה עלולה לגרום לנזק בסבירות שמתייחסת באופן ישיר למנת הקרינה. אמנם, היה ברור שאין לתאר רפואה מודרנית ללא קרני רנטגן בדיאגנוזה ובתרפיה, ואולם הגנטיקאים נדרשו למאמץ הסברתי של שנים כדי לשכנע את אנשי הרפואה בהכרח להשתמש בקרינה במנות זעירות ככל האפשר, תוך נקיטת אמצעי זהירות מרביים, ורק אם אין ברירה אחרת.

קרינה נחשבת לאמצעי יעיל לא רק לטיפול במחלת הגזזת. קרינה נכבדה לשחלות היתה למשל גם שיטה להשריית ביוץ בנשים עם הפרעות פוריות מסוימות. עוד בתחילת שנות ה-70 המליץ רופא עור בניו יורק לבת משפחתי לטפל במחלת פטריות בידיים באמצעות קרינת רנטגן. יתר על כן, אחדים אולי יזכרו שבמחצית השנייה של שנות ה-50 עוד היו בירושלים חנויות נעליים שמשכו לקוחות צעירים במכשיר שיקוף (בקרני רנטגן!), שבו ניתן להיווכח בהתאמת הנעל לרגל. עמלתי רבות בשעתו לשכנע את משרד הבריאות לאסור על השימוש בצעצוע מסוכן זה.

בה בעת חשוב לזכור שגזזת היא מחלה מדבקת וללא רקע תורשתי. קרינה שאינה פוגעת באיברי הרבייה אינה משרה מוטציות שעוברות בתורשה. על כן, שרבוב נושא האיגניקה - כלומר התורה שדנה בהשבחת התורשה של החברה או מניעת הידרדרות התוכן התורשתי של אוכלוסייה - בסיכומה של תוכנית שדנה בהקרנות של חולי הגזזת, הוא מטעה, אם לא זדוני.

הפרופ' רפאל פלק, המחלקה לגנטיקה

האוניברסיטה העברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ