סוד ההצלחה הוא הכישלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תענוג לראות איך מתרפקת אצולת התרבות הישראלית על אפרים קישון. כמובן - לאחר מות. חטאו של קישון החי לא היה זרותו - הוא היה ישראלי כמו כולנו. לא תרבותו ואירופאיותו - יש בינינו תרבותיים ואירופאים למכביר, ואין פוצה פה ומצפצף.

פשעו של קישון היה הצלחתו. ככל שהצליח כן התרחק מההכרה של הממסד התרבותי, שהתרגל להיות נתמך, נעזר, נסעד ונסמך על שולחן הציבור. איך אפשר להרגיש קירבה אל אדם שטוען שהוא סופר ומוכר יותר מ-30 מיליון ספרים? זה לא סופר, זה תעשיין. שיצטרף ללשכת המסחר, לא לאיגוד הסופרים!

ולכן, לגמוז אותו - ביטוי שהוא המציא - לגמוז ללא רחם. תתחפף, יא מצליח!

יש עוד אמן כזה במקומותינו - הוא חי, וקיים, ופועל בעולם הגדול - ומעשה שטן - מצליח, ועל כך - לא סולחים לו. שמו יעקב אגם, וכמעט אין "פיינשמעקר" תרבותי שאינו מעקם את האף למשמע שמו ולמראה עבודותיו בכל העולם. הכל היה נסלח לו - אלמלא הצלחתו. מציג, החצוף, במוזיאונים בכל רחבי העולם, בתי המקדש של התרבות העולמית משחרים לפתחו, ומציגים את יצירותיו בחרדת קודש? אז, הבה נטפל בו כדרך שמטפלים בשכמותו במקומותינו. יש לו תמונה, כבר 30 שנה, במוזיאון תל אביב? נסיר אותה בלי לשאול אותו, בלי להודיע לו, ולא ניתן לו לראות אותה. שיתפוצץ.

יש לו פסל שתרם לעיריית תל אביב - ניתן לו לדעוך - ואז נזמין שיפוצניק לצבוע אותו מחדש - בצבעים שנראים לשיפוצניק - לא לאגם. נעצור גם את המראה המרהיב של אש ומים, ניתן למערכת הצינורות להחליד ולהתקלקל - ואז נאמר לו - רצית להצליח? קדימה, הצלחת להרגיז אותנו. שיתפוצץ.

קישון, וייבדל לחיים ארוכים אגם, לא הבינו, שבארץ הזאת סוד ההצלחה הוא הכישלון. לא נכשלת - לא הצלחת. אני נכשל סימן שאני קיים. ועד שיבינו זאת - הם יכתבו, הענקים שמקרבנו, ספרים בווילה בשווייץ, ויציירו באטליה בפאריס, ומולדת, יחפה, תתגעגע אליהם.

יוסי שדה

רמת גן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ