אלטרנטיווה לחברה אלימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "שיח קצוות" מאת יאיר שלג ("הארץ", 7.2)

בצדק טוען יאיר שלג כי "השיח התקשורתי מקדש את הקצוות". עוד הוא מציין כי "המדינה קמה על יסוד התשתית המאזנת בין הזהות הלאומית לאזרחית". האם נגזר מכך, כי מהות השיח הציבורי היא טשטוש והקהיה של עמדות מנוגדות?

תנאי למפגש ולשיח הוא היכולת לבטא עמדות בהירות ואמיתות מחודדות, ובכלל זה רגשות מוקצנים ואותנטיים. כדי לא להסתפק בשלטי נאצה בהפגנות רחוב ובעצרות המוניות יש צורך באימוץ ראייה מורכבת של המצב, שבה ניתן מקום לגוונים שונים.

אנשים בעמדות השפעה ומנהיגות ערים כיום יותר ויותר לתפקידם המנהיגותי כלפי המגזר החברתי שהם מייצגים. חלק מהם פונה באומץ למחנהו ומעודד שיח ואינו מסתפק בזיהוי ה"אחר" כאויב אך ורק בשל מיקומו בקצה הנגדי. בכך גדל הסיכוי לצמצם את חוויית השוליים המאיימת חדשות לבקרים על ציבורים שונים בחברה הישראלית.

המציאות כיום מחייבת פסק זמן והתבוננות עצמית מעמיקה ומורכבת. עמותת "בסוד שיח" לקידום דיאלוג בין קבוצות קונפליקט בחברה הישראלית מעמידה את ניסיונה המקצועי כמשאב לקידום פתיחת מרחב לשיח במציאות של הסלמה ונתקים - בשביל אלה הבוחרים בדיאלוג המכבד את האחר, ללא טשטוש או הכחשה, כאלטרנטיווה לחברה אלימה ללא מפגש וללא גבולות.

מישאל חירורג, יו"ר עמותת "בסוד שיח"

מעלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ