להחזיר את הירוק לחולות אשדוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על מכתב למערכת "חולות אשדוד - פיסת טבע בים הבטון" ("הארץ", 7.2)

בלהה גבעון מנהלת העמותה "נגב בר-קיימא" מציעה "להשאיר את החולות לילדינו ונכדינו". נשאלת השאלה, האם אמנם חולות אשדוד הם "נוף טבעי בראשיתי" עוד מתקופת אבות אבותינו ואם אמנם יש לעשות כל מאמץ כדי לשמר את החולות?

במסגרת עבודת הדוקטורט שלי על משאבי המים של שפלת החוף, חקרתי את הגיאולוגיה של האזור הזה. במחקר נקדחו עשרות קידוחי תצפית (כל 16 קמ"ר) ונערך מיפוי מדויק. מהמחקר התברר שהחולות הללו הם צעירים והם החלו בפלישתם רק עם תחילת התקופה הערבית. בכל מקום נמצאה מתחת לחול שכבת קרקע חקלאית ושרידי יישובים עם מטבעות וחרסים מהתקופות שלפני הערבית המוקדמת.

כיום אנו יודעים שמתקפת החולות היא תוצאה מהתחממות האקלים בסוף התקופה הביזנטית (המאה השביעית לספירה) שגרמה מצד אחד להתייבשות אזורנו, לעליית מפלס ים התיכון (כתוצאה מהמסת קרחונים) לירידת מפלס ים המלח עד להתייבשות החלק הדרומי. באותו זמן שטפונות הנילוס גברו (עלייה במשקעים באגני ההיקוות שלו באפריקה התת-משוונית) ויחד עם הרס הדלתה (בעקבות העלייה במפלס הים התיכון) זרמי הים הביאו כמויות גדולות של חול לחופינו והרוחות והיובש עשו את השאר. להכחדת החקלאות ולהתקדמות דיונות החול "עזרו" העדרים של אנשי המדבר שבאו עם הכובש הערבי.

אין שום סיבה לכן שלא לשחזר את נופי האזור הזה ולהפוך את החולות מחדש לשטח ירוק, שבין פרדסיו, מטעיו וחורשותיו ממוקמים יישובים.

אריה איסר, פרופ' אמריטוס

המכונים לחקר המדבר, אוניברסיטת בן גוריון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ