ציונות, לא קולוניאליזם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "דמוקרטיה מול דמוגרפיה" מאת לב גרינברג ("הארץ", 9.2)

לב גרינברג כותב: "בתוך אירופה ההשקפה הגזענית הופנתה כלפי 'העמים השמים' 'הפולשים' לתוך אירופה, ובראשם היהודים". אבל את המונח "אנטישמיות" המציא העיתונאי הגרמני וילהלם מאר ב-1879. הוא לא התייחס ל"עמים השמים", אלא אך ורק ליהודים. הוא מבטא את השנאה המיוחדת לעם היהודי, שהחלה עם צמיחת הנצרות, הרבה לפני הקולוניאליזם האירופי.

גרינברג מוסיף: "אנחנו, ברצוננו להיחלץ מהאנטישמיות, בנינו בארץ המובטחת מציאות קולוניאלית השוללת את צלם האנוש של ה'מקומיים'". טענה אנטי-ציונית זאת מופרכת לחלוטין. קולוניאליזם קיים כאשר מעצמה מרכזית שולחת את אזרחיה ליישב ארץ רחוקה. בשום מקרה אין כל קשר היסטורי בין המעצמה המרכזית לבין המושבה. לא היתה כל מעצמה מרכזית ששלחה את הציונים לארץ ישראל. היה קשר היסטורי ורגשי של העם היהודי לארץ ישראל.

הציונות לא שללה את צלם האנוש של ה"מקומיים". התנועה הציונית קיבלה את תוכנית החלוקה, הקובעת שיש להקים שתי מדינות בפלשתינה. כלומר, היהודים הכירו בזכות "המקומיים" למדינה משלהם. במגילת העצמאות של ישראל נאמר במפורש, שבמדינה היהודית יהיה שוויון בין כל אזרחיה, ללא חשיבות מה דתם, מינם, או מוצאם.

לגרינברג יש זכות לבקר את מדיניות ישראל, אבל ההשוואה שהוא עושה בין ישראל לבין מדינות אירופיות גזעניות של שנות השלושים מקוממת וחסרת בסיס.

פרופ' יעקב אמיר

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ