להיעזר בגרפולוגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "מה אומר לך הכתב הבא?" מאת חיים ביאור ("הארץ", 7.2 ,TheMarker)

אין ספק, שחשובים השכלתו של המועמד, מידת ניסיונו והמוניטין המקצועיים שלו, אבל בהשמה לתפקיד יש להתאים את אישיות המועמד לתפקיד, ולשם כך יש להיעזר בכלים אחרים כגון אבחון פסיכולוגי, אבחון גרפולוגי.

שיטת המיון הנפוצה ביותר כיום היא הראיון האישי, אבל ממחקרים של בן שחר ובלר (1988) עולה, כי מהימנותו של הראיון האישי ותקפותו ככלי המנבא הצלחה בתפקיד נמוכה ביותר, והוא אינו עומד אף לא באחד מהקריטריונים הפסיכומטריים המקובלים בשל היותו מושפע מגורמים אישיים כגון: רושם ראשון, הטיות על רקע הופעה חיצונית, מידת הדמיון שבין המראיין למרואיין.

מרבית מכוני השמה הגדולים נעזרים במבדק הגרפולוגי כחלק מהמבחנים שהם מעבירים, חברות ציבוריות גדולות ומוסדות פיננסיים משתמשים בגרפולוגיה ככלי תומך החלטה.

רוב העוסקים בגרפולוגיה אינם מתיימרים להיות "אורים ותומים" של המעסיק, או לקבל החלטות בשבילם. מטבע הדברים, הגרפולוגיה צריכה להיות חלק ממערך מבחנים שבו נעזר המעסיק. עם זאת, הגרפולוגיה עשויה לענות על היבטי אישיות כגון: יכולת התמדה, אופן תגובה במצבי לחץ, יכולת התמודדות עם תסכולים מתמשכים, מידת האמינות. אלה אינם מתגלים בקלות, אם בכלל, בראיון אישי.

האגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל מקבלת לשורותיה רק חברים העומדים בבחינות מקצועיות. הדרישות הן מקצועיות ואתיות מהמחמירות בעולם.

דבורה הראל

יו"ר האגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ