ישראל מטפחת את הזהות הערבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "כך הכרנו בזהות הערבית הקיבוצית" מאת יאיר אטינגר ("הארץ", 10.2)

הופתעתי לקרוא בכותרת המשנה של הכתבה, כי "דו"ח ועדת דוברת הוא המסמך הישראלי הרשמי הראשון המכיר בזכויות הקולקטיוויות של המגזר הערבי". אני לתומי חשבתי, שישראל היא מדינה דו-לאומית שיש בה לאום יהודי גדול ולאום ערבי קטן שנלחם על זכויותיו, אבל מתברר כי לא כך הוא.

אולי אין עוד מסמכים רשמיים המכירים ב"זכויות הקולקטיוויות של המגזר הערבי", אבל בפועל ישראל מטפחת את הזהות הערבית: הם סגורים בכפריהם, לומדים בבתי הספר שלהם, אינם מתגייסים לצבא, וברור שאין סיכוי שהם יהיו פטריוטים. לא רק ארצות ערב מחזיקות אותם כפליטים, גם ישראל עושה כך.

"הדו"ח מפורט יחסית בכל הקשור לתוכני החינוך הערביים", כותב אטינגר, "הוא מכיל רעיונות מקוריים ל'הנמכת החומות' בין יהודים לערבים". לא צריך להנמיך את החומות, צריך לסלק אותן - ישראל היא מדינה יהודית, וכל האזרחים בה חייבים ללמוד עברית וחייבים ללמוד את ההיסטוריה של העם היהודי, כמו שכל האמריקאים לומדים אנגלית והיסטוריה של העם האמריקאי.

אפשר להיזהר בלי סוף שלא לתת לערבים "זכויות קולקטיוויות", אבל אם מטפחים אצלם את "הזהות הערבית" בבתי הספר - ברור שהמדינה הדו-לאומית תגבר על המדינה היהודית הדמוקרטית.

דני מור

שער הגולן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ