הניצחון הזה הוא גם שלנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

באחרונה קיבלתי מכתב, שבו כינו את הארגון שאני עומד בראשו "ארגון פרטיזנים, משתתפי מלחמת העולם השנייה". סבורני, שתפישה זו, הנוגעת למעמד נכי וותיקי המלחמה, השתרשה במשך עשורים רבים בתודעתו של ציבור ילידי הארץ הוותיקים.

בשנות ה-40 וה-50 כינו אותנו, עולים חדשים מברית המועצות, לוחמי החזית לשעבר שנלחמו בהרכב הכוחות הסדירים של הצבא הסובייטי, "פרטיזנים". אפשר לייחס זאת למידע חלקי שהגיע לידיעת הציבור בארץ על אודות האירועים שהתרחשו בחזיתות מלחמת העולם השנייה.

בשנים הראשונות אחרי הקמת מדינת ישראל התמקדו אמצעי התקשורת בדעת הקהל במערב. תשומת הלב הופנתה לנחיתת כוחות הברית בנורמנדי, לפעולות קרב בצפון אפריקה, באיטליה, ללוחמי הבריגדה היהודית, שפעלה בהרכב הכוחות הבריטיים. לעומת זאת, לא פורסם די הצורך על מה שהתרחש בחזית המזרחית.

לאחר סיום המלחמה עלו ניצולי מחנות ההשמדה, לוחמי הגטאות, משתתפי תנועת ההתנגדות ופרטיזנים. מסיפוריהם עלתה הטרגדיה הנוראה של השואה. לוחמי החזית המזרחית לשעבר עלו ארצה רק בשנות ה-60 וה-70, ואף מאוחר יותר. בשנים אלה רווחה ההכרה, כי הגורם המכריע להקמת ישראל הוא הניצחון על גרמניה הנאצית. הם, המנצחים במלחמה, הביסו את האויב הנאצי. הם הביאו ניצחון לעולם, בעוד לוחמי הגטאות והפרטיזנים לא זכו להניף את נס הניצחון מעל הרייכסטאג המובס.

חוסר הרצון של הציבור לציין את יום הניצחון ויחס מזלזל כלפי לוחמי החזית לשעבר, שענדו עיטורים צבאיים לכבוד חגי הניצחון - העידו, שעדיין לא הכירו בחשיבות תרומתם.

זמן רב לאחר מכן הובנה הטעות שבתפישה הזאת. תהליך ה"שיקום" לא היה קל. הצעד הראשון היה קבלת חוק על זכויות נכי המלחמה בנאצים. התקבל חוק, הנוגע לאתר הזיכרון "יד ושם", שמטרתו היתה להנציח לא רק את זכרם של קורבנות השואה, אלא גם את גבורתם של לוחמים יהודים.

עברו שנים, והממשלה ומשרד הביטחון חוקקו חוק, ולפיו יוענקו אותות כבוד "הלוחם בנאציזם" ללוחמי החזית לשעבר. הכנסת קיבלה את חוק הנכים. השיא הגיע כאשר יום הניצחון הוכרז כחג רשמי במדינה.

לפני כחודש ציינו ברחבי העולם ובישראל 60 שנה לשחרור אושוויץ. ההכרה בניצחון על הנאציזם כאירוע היסטורי מכריע לעם ישראל מחממת את לבם של נכי וותיקי המלחמה. אנו גאים בכך, שהטקסים שהתקיימו עמדו במרכז סדר היום ושלמדינה היה חלק פעיל בהכנתם.

אברהם כהן

יו"ר ארגון חיילים ופרטיזנים - נכי המלחמה בנאצים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ