אגרוף הפלדה של שבתאי רוטהולץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בימים אלה מת מקס שמלינג, מתאגרף שהתפרסם בשנות השלושים בניצחונותיו על גדולי המתאגרפים בארצות הברית ובאירופה.

בעקבות מותו התפרסם בכלי התקשורת סיפור חייו. ברצוני לספר על אירוע, שכנראה לא רבים שמעו עליו - הפסדו בתחרות מול מתאגרף יהודי צעיר, שבתאי רוטהולץ.

המקום והזמן: גרמניה, ברלין, דצמבר 1938. זה עתה נשלמה הקמתו של ארמון הספורט הענקי, היכול להכיל 100 אלף בני אדם. אירוע הפתיחה החגיגי של הארמון היה תחרות איגרוף בין גרמניה לפולין, בנוכחות היטלר, גרינג, גבלס ובכירים נאצים נוספים.

הפולנים כללו, בלית ברירה, בין ארבעת המתאגרפים שלהם את המתאגרף היהודי הצעיר שבתאי רוטהולץ, שהתפרסם בפולין כאתלט מעולה בעל אגרוף פלדה בידו השמאלית.

באותו ערב כמעט פסקה התנועה ברחובות הערים בפולין, אנשים נצמדו לרדיו ושמעו בחרדה את צווחות השמחה של הקהל הגרמני בעת ששלושת המתאגרפים הפולנים נוצחו בזה אחר זה. ואז הגיע רגע השיא, הרמקול הודיע על קרב בין מקס שמלינג לשבתאי רוטהולץ. הקהל הגרמני הריע לשמלינג - ארי, מגדולי המתאגרפים בעולם, סמל העוצמה הגרמנית.

הקרב התחיל. רוטהולץ שיחק משחק של חתול ועכבר, ורק לפעמים התרחשה התנגשות פנים אל פנים בין השניים. הקהל הגרמני צהל וגידף את היהודי הפחדן.

אנו צמודים לרדיו, מתפללים לנס. לפתע פתאום הכל נדם. הקריין מתקשה להוציא הגה מפיו, מקס שמלינג על הקרשים, רוטהולץ הכניס לגרמני מכה אדירה בידו השמאלית והפילו. השופטים סופרים את הדקות, לראות אם שמלינג יכול להתאושש. באולם שקט מוחלט. ואז הגיע הרגע הגדול: השופט הרים את ידו של רוטהולץ לאות לניצחון. היטלר ופמלייתו עזבו את האולם בפנים זעופות.

מאורע זה נחרת בזיכרוני על רקע הימים האפלים של מכירתה של צ'כוסלובקיה, רצח של יהודים וביזה של רכושם ברחבי גרמניה, ובמיוחד ליל הבדולח הידוע לשמצה.

בנימין דובז'נסקי

רחובות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ