המוסיקאי ניצח את המבקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"שלהבות האש" של אסף פייר עומד להתחיל. האולם מלא מפה לפה. חובבי המוסיקה ומעריציו של המאסטרו הצעיר הגיעו מכל קצות הארץ. בחוץ סערה. רוחות וגשמים עזים כאילו רמזו על דרמה שעומדת להתרחש. גם המבקר המוסיקלי של "הארץ", נעם בן זאב, בא.

האורות כבו, פסנתר שחור במרכז, ברקע קרני אור צבעוניים ולהבת אש מהבהבת בקצה הבמה. רעם של מחיאות כפיים מקדם את עלייתו של האמן הצעיר לבמה. "שלהבות האש" מתחילות לנוע.

אסף פייר מנגן בווירטואוזיות מלאת דמיון ואנרגיה עצומה. הוא לוכד את הקהל בצלילים חושניים של מוסיקה ספרדית מלאת תשוקות, צער וכאב. הקהל נכבש ומגיב בתשואות סוערות. הפסנתרן הצעיר קורא תיגר על המבקר המוסיקלי. הוא לא משחק את משחקו. הוא לא מנגן לפי ספרו. הוא מורד במוסכמות.

לראשונה בקריירה שלו, המבקר המוסיקלי נבוך. סביבו "שלהבות אש" בוערות והוא מכווץ וקפוא. רעמי מחיאות הכפיים לא נפסקים. הקהל דורש עוד, ולא מאפשר לפייר לרדת מהבמה. למחרת, ב-16.1, המבקר המוסיקלי קוטל את האמן, את המופע ואף מציע לקהל "להתקומם".

ואכן הקהל התקומם. הסערה שהיתה בערב המופע התגמדה לנוכח זו שפרצה אחרי ביקורתו של המבקר המוסיקלי. הקהל הגיב בשיחות טלפון זועמות, בכאב ועלבון. זה היה כעס של ציבור שלא היה מוכן שמישהו יכתיב לו ממה ליהנות. הקהל לא הסכים לשחק את "ההמון" שלא מבין ממה הוא נהנה. הוא שילם במיטב כספו וקיבל תמורה מלאה.

המבקר המוסיקלי הבין שטעה. הוא הבין שהוא לא הבין. וכאן קרה דבר. המבקר השיל את שריונו והתגלה כעיתונאי רגיש ואמיץ. לאחר לילות של ייסורי נפש כנים קם וכתב את אחד המאמרים המוסיקליים היפים ביותר שנכתבו אי פעם ("הארץ", 21.1).

באומץ לב עיתונאי הוא כתב: "אולם שלם לא יכול לטעות", כינה את פייר "וירטואוז" ופנה לקהל במלים נרגשות: "אל תדירו רגליכם מהמופע אלא דווקא בקרו בו, הצטרפו אל מאות המתלהבים ממנו והחליטו בעצמכם".

נעם בן זאב האדם, המוסיקאי הרגיש, ניצח את המבקר המוסיקלי ועל כך הוא ראוי להוקרה של כל שוחרי המוסיקה והתרבות בישראל. הקהל שנפגע קד לו קידה.

גבריאל מנור

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ