אין סיבה לדאוג למנכ"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאמרו של נחמיה שטרסלר "הכו במנכ"לים והצילו את המדינה" ("הארץ", 17.2) לוקה באי דיוקים רבים. אין בדעתי להתייחס למאמר כולו, אלא רק לקטע אחד ממנו, שבו אני מוזכר. למרבה הצער, שטרסלר לא מצא לנכון לפנות אלי ולבקש את תגובתי, וכתוצאה כתב דברים שאינם נכונים.

חוק שירות הציבור (הגבלות לאחר פרישה) נחקק עוד בשנת 1969. בחוק זה נקבע, בין היתר, שמי שהיה מוסמך בתפקידו בשירות הציבור להחליט על פי שיקול דעתו על "הענקת זכות", כהגדרתה בחוק, או להמליץ על הענקת זכות כאמור, אינו יכול לקבל "זכות" מאותו אדם שנזקק במהלך עסקיו להחלטתו בתחום הסמכות האמורה.

חוק זה אינו נוגע למנכ"לים דווקא, אלא לכל עובדי המדינה בעלי הסמכויות. חוק זה הוא מקל יחסית לעומת חוקים מסוג זה במדינות מתוקנות אחרות, שמחמירים יותר.

החוק אינו מונע מהמנכ"ל הפורש לעבוד ואינו מחייב אותו "לשבת בבית ולחיות בדוחק מכספי חסכונותיו", כדברי שטרסלר. הוא אינו רשאי לעבוד רק אצל מי שהוא העניק לו זכות בתפקידו בשירות המדינה, אלא אם כן תקופת הצינון קוצרה או בוטלה על ידי ועדה בראשות שופט מחוזי. ועדה זו, אגב, נוטה להקל ולקצר את תקופת הצינון. עדיין נותרים לפניו מקומות עבודה רבים. ועוד לא דיברנו על הקשרים שטווה המנכ"ל. די לראות לאילו תפקידים במגזר העסקי הגיעו בכירי משרד האוצר, דרך משל, כדי להבין, שלהיות מנכ"ל זו אינה עסקה כה גרועה.

שטרסלר כותב, ש"במקביל החליטה הממשלה שיש לשלם למנכ"ל משכורת באותה שנה, שאם לא כן - ממה יחיה? אך את ההחלטה הזאת נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, אינו מקיים". לדברים אלה אין יסוד.

החוק נחקק, כאמור, בשנת 1969. בשנת 2002 מינתה ועדת השרים לענייני כלכלה ועדה ציבורית בראשותי לבחון את הנושא. חברי הוועדה היו: פרופ' צבי זוסמן, יעקב דנון (לשעבר הממונה על השכר), אברהם נתן (לשעבר נציב שירות המדינה) ושלמה גור (לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים).

הוועדה הציבורית, ברוב של ארבעה (נגד דעתו החולקת של גור), קבעה בדו"ח מפורט ומנומק (לאחר שלמדה גם מהנעשה במדינות אחרות), שאין זה אפשרי, ויותר מכך - אין זה ראוי - לשלם פיצוי בגין קיום החוק. המלצות הוועדה אושרו על ידי שר האוצר.

אילו היה שטרסלר פונה אלי, הייתי מעביר לו ברצון את הדו"ח המלא של הוועדה. על יסוד מה קובע שטרסלר שאינני מקיים את החלטת הממשלה?

שמואל הולנדר

נציב שירות המדינה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ