הגליל זקוק לאיחוד המכללות

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בשלהי חודש אוגוסט השנה פורסם "דו"ח הגליל" שחובר במשרד ראש הממשלה. הדו"ח מדגיש את פערי התקציב בין מה שמגיע לגליל מכוח חלקו באוכלוסיית המדינה והיותו פריפריה בעדיפות לאומית לבין התקציבים שהוזרמו אליו בפועל. מנסחי הדו"ח השתמשו במונח "תקצוב שלילי" - הנהוג, בין השאר, בתחומי החינוך וההשכלה הגבוהה, הקצאת משכנתאות, עידוד בנייה ופיתוח תשתיות לתיירות. כן מציין הדו"ח כי "בגליל לא מצויים מנועי איכות בעלי עוצמה - אוניברסיטה, מכון מחקר ברמה בינלאומית, ריכוז תעשיות היי-טק, וחברות או שלוחות מו"פ (מחקר ופיתוח), העשויים לצרוך את הדלק התקציבי הרב הזורם במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), במדען הראשי ובמרכז להשקעות של התמ"ת".

לדעת מחברי הדו"ח, בגליל אמנם פועלים כמה מנועים קטנים ומוצלחים, הצורכים דלק תקציבי במידה קטנה, אך אין הם משמשים תחליף למנוע רב עוצמה היכול להביא לגליל אוכלוסייה חזקה ממרכז הארץ. הדו"ח מצא כי המוסדות להשכלה גבוהה בגליל קופחו מאוד בתקציביהם ופער התקציב השלילי בתחום זה הוא 22%.

כבר בנובמבר 1999 הגיש יו"ר ות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב הפועלת במסגרת המל"ג), פרופ' נחמיה לבציון ז"ל, לשר החינוך והתרבות מסמך על תכנון מערך המכללות בגליל. לפי התוכנית, המכללות יתארגנו במסגרת משותפת של מוסד רב-קמפוסי.

ליכוד המוסדות הקטנים למוסד גדול נועד ליצור "מאסה קריטית" של סטודנטים ומרצים, לאפשר למכללות להעסיק סגל אקדמי של מרצים במשרה מלאה ולהגדיל את מגוון תוכניות הלימוד. הכוח הארגוני והכלכלי של המכלול יהיה גדול מזה של המכללות הנפרדות והוא יביא למניעת כפילויות בנושאים הנלמדים, לחיסכון בכוח אדם מינהלי ואקדמי ולתקצוב יעיל יותר.

לכן, שש המכללות הפועלות בגליל החליטו להתאחד (עמק הירדן, גליל מערבי, עמק יזרעאל, תל-חי, צפת, אורט בראודה) ופנו בהצעה משותפת אל ות"ת. הקמת המוסד הרב-קמפוסי בגליל תחזק לדעתם את האזור ותהווה עוגן אקדמי, כלכלי, תרבותי וחינוכי ברוח "דו"ח הגליל".

תמוהה איפוא עמדת ות"ת מדצמבר 2004 הדוחה את הרעיון, למרות החלטת הממשלה בדבר הצורך בהקמת אוניברסיטה בגליל והביקורת המפורשת של מבקר המדינה על התנהלות ות"ת בנדון.

עתה מתבקשת פעילות נמרצת של ות"ת ומל"ג למימוש רעיון הקמת המוסד הרב-קמפוסי בגליל, לתועלת הגליל על כל תושביו ולקידום החינוך וההשכלה בישראל.

אביגדור קלנר

יו"ר חבר הנאמנים, המכללה האקדמית עמק יזרעאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ