לא באותה זירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על מכתב למערכת "אגרוף הפלדה של שבתאי רוטהולץ" ("הארץ", 17.2)

שפסל רוטהולץ, הטוב שבמתאגרפים היהודים באירופה ואולי אף בעולם במשקלו בתקופה שבין שתי המלחמות, היה נער צנום וקטן קומה שהחל את הקריירה שלו במשקל נייר (עד 43 ק"ג משקלו של המתאגרף), ועם התבגרותו התאגרף במשקל זבוב (משקל המתאגרף עד 53 ק"ג). מקס שמלינג היה מתאגרף במשקל כבד ומשקלו יותר מ-90 ק"ג. על כן פגישה בזירה בין השניים היתה בלתי אפשרית.

הנכון הוא כי רוטהולץ התאגרף ארבע פעמים כחבר נבחרת פולין (שאותה ייצג בסך הכל 45 פעמים) נגד מתאגרפים גרמנים - וניצח את כולם.

הקרבות של רוטהולץ נגד המתאגרפים הגרמנים טמנו חומר נפץ רב וריתקו את יהודי פולין. זכור, למשל, ניצחונו של רוטהולץ על שפנאגל - אלוף גרמני, ב-1935, שבו זכה בנוקאאוט בסיבוב השלישי.

רוטהולץ ניצח גם מתאגרפים גרמנים מפורסמים אחרים כמו רפלפילבק, אוברמאייר, פרבר וגראף. בגלל מחלתו הוא לא היה יכול להשתתף בנבחרת פולין באולימפיאדת ברלין ב-1936, אבל השתתף בנבחרת אירופה נגד ארצות הברית. הקריירה שלו כללה 135 קרבות.

ובעניין מקס שמלינג: ריאיינתי אותו ב-1976 באולימפיאדת החורף באינסברוק (לעיתון "חדשות הספורט"). היה ידוע כי הוא אהד יהודים גם בזמן הנאצים והוא הביע באוזני חיבה גדולה לעם היהודי ולמדינת ישראל. גם בגיל מבוגר לחיצתו היתה חזקה.

יואל כץ

תל אביב

*

תחרות איגרוף בין נבחרות פולין וגרמניה התקיימה בברסלאו (וורוצלאב) ולא בברלין. התחרות חנכה אולם ספורט חדיש שהיה בו מקום ל-30 אלף בני אדם. גרמניה ניצחה בתחרות 2:14. את הניצחון היחיד לפולין העניק אכן שבתאי רוטהולץ, שניצח את יריבו הגרמני אוברמאייר.

מ' אברבך

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ