בשיתוף עובדי השטח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "לוחמים סוציאליים" מאת אריה דיין ("הארץ", 4.2)

המצוקות החברתיות והאישיות הן חלק מהקיום האנושי. העובדים הסוציאליים חייבים להבחין בהן לפני כולם וללחום בהן. בכל הארץ נאבקים עובדים סוציאליים רבים נגד הפער החברתי וקריסת מדינת הרווחה, וזאת בפירוש עשייה פוליטית.

אין ספק, שבתי ספר לעבודה סוציאלית חייבים לעורר את מודעות הסטודנטים לבעיות חברתיות. אחד מכלים אלה היא "נקיטת אסטרטגיות פעולה להשפעה על קבלות החלטות". זאת ועוד, בית הספר לעבודה סוציאלית מוכרח "לרדת" ממגדל השן שלו מהר הצופים. עובדים סוציאליים מוכרחים תמיד לשאול, לסרב להסתגל, לא להיות קונפורמיסטים, ובמידת הצורך עליהם גם להפוך את הפירמידה.

יסודות המקצוע, תפישת עולם ועבודה מעשית נרכשים בין כותלי האקדמיה ובהכשרה שהיא חלק משמעותי בתוכנית הלימודים. לכן שילוב הסטודנטים במסגרת האיגוד המקצועי, כפי שהוצע לבית הספר לעבודה סוציאלית בירושלים בעבר, היה רצוי ביותר. האיגוד המקצועי יכול לחבר בין האקדמיה לציבור העובדים הסוציאליים כדי להעצים את הסטודנטים.

מאבקים חברתיים דורשים חשיבה רבה, רגישות ומתן עצמאות לקבוצה המובילה. עיקרון זה נשמר גם במאבק ארגון האמהות החד הוריות בראשות ויקי קנפו. הן ביקשו להוביל את המאבק באורח עצמאי ולקבל סיוע מאחורי הקלעים.

עובדים סוציאליים מחויבים להיאבק נגד קריסת מדיניות הרווחה. נדרשות יוזמה ועבודה משותפת עם העובדים הסוציאליים שאינם באקדמיה, יש להחליף מקומות לפעמים ולתרגל עם הסטודנטים את המציאות הפוליטית, הכלכלית החברתית במקביל לתיאוריות העיוניות.

שינויים משמעותיים וחדשניים דורשים הרבה יותר משינוי שם בית הספר, ומוכרחים לעשות זאת מעבר לשותפות עם הפקולטה למשפטים, בעשייה משותפת עם עובדים סוציאליים בעלי ניסיון הפועלים שנים רבות בשטח.

עו"ס יהודית רקנטי

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים במחוז ירושלים

תיקון: בשל טעות טכנית נשמטה השורה הראשונה מהמכתב של זלמן שובל ("בפרוץ האינתיפאדה", "הארץ", 18.2). צ"ל: מוחמד דורא לא נורה בידי חיילי צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ