מי מערב את צה"ל בפוליטיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמי שכיהן ארבע שנים בתפקיד מבקר מערכת הביטחון תחת שרביטו של שר הביטחון יצחק רבין, ושנים רבות כחבר המטה הכללי של צה"ל בתקופות שונות, אני יכול להתבונן מקרוב בממשק שר ביטחון-רמטכ"ל ומטכ"ל-זרועות. ברצוני להתייחס לאי הארכת כהונתו של הרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון ולמינויו של האלוף דן חלוץ לרמטכ"ל הבא.

ההתקפות הבלתי מרוסנות מצד פוליטיקאים ואנשי תקשורת על ההחלטות שנתקבלו לאחרונה על ידי הדרג המדיני גורמות נזק לצבא ועושות עוול לרב-אלוף יעלון. אלו קבעו כעובדה כי יעלון כביכול הודח, ולא היא.

מי שאינו מאמין שהאחריות בפועל למה שנעשה בצה"ל, מוטלת כולה על הדרג המדיני, פשוט אינו מבין. ואין אחריות ללא סמכות. זכותו וחובתו של שר הביטחון להבטיח קיומה של הרמוניה (להבדיל ממשמעת) בינו לבין הרמטכ"ל. היה בהחלט מקום לחלוק על מינויו של שאול מופז לתפקיד שר הביטחון ללא תקופת צינון ראויה. אך, משאושר המינוי על ידי הכנסת, אושרו גם האחריות והסמכויות.

סביר להניח שמופז לא הגיע רק לפני שבוע וחצי למסקנה שיש להחליף את הרמטכ"ל. העובדה שלא ביקש לקצר את כהונתו, כי אם לא להאריכה, מצביעה על התחשבות הערכה לאישיותו ולאיכותו של יעלון. אלו שזועקים מעל כל במה, שמינויו של חלוץ הוא מינוי פוליטי ואישי, הם המכניסים פוליטיזציה לצה"ל וחותרים תחת הלכידות בשורותיו.

המינוי של איש חיל אוויר הוא בעתו, ואין היום אדם מתאים יותר לכהונה זו מחלוץ. צה"ל זקוק זה מכבר לשינויים בארגונו, במבנהו, בציודו ובתפישת הלחימה שלו. לטוענים שמי שבא מחיל האוויר לא יהיה מעורה במידה מספקת בלחימה בזירה היבשתית, שהיא עדיין זירת הלחימה העיקרית, יש לומר כי לחלוץ יש את כל הידע הדרוש לנקודת מבטו של הרמטכ"ל, ובנוסף יש לו ידע שאין בדרך כלל למפקדים ביבשה. בשנות כהונתו כמפקד חיל האוויר, כעוזר ראש אג"מ וכסגן הרמטכ"ל, היה חלוץ חבר המטה הכללי ושותף מלא בכל הדיונים, התכנונים וההחלטות ברמה הזאת.

ראוי שהציבור יתגבר על יצר המחלוקת, יברך על הצעד הזה בהתפתחות צה"ל, ויאחל הצלחה לרמטכ"ל הבא.

שלמה אראל, לשעבר מפקד חיל הים

חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ