ואולי ילמדו רק כדורגל וכדורסל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שינוי מרענן מתרחש במשרד החינוך. כל כמה שנים אנו עדים ל"טרנד" חדש ונוצץ בקרב פקידיו: פעם הגרלת בגרויות; פעם בגרות בדי-ג'יי או בהשקיה; פעם אחרת רשימת מכולת של מושגים; ולפעמים גם איחוד ומחיקה של מקצועות שלמים. ראינו איך צימצמו את מקצוע ההיסטוריה. כעת אנו עדים גם להכחדת מקצוע הגיאוגרפיה, החבוט גם ככה, באמצעות מיזוגו עם לימודי ארץ ישראל. והכל רק מפני שהתלמידים אינם מצליחים להתעניין בנלמד, ופעם אחר פעם משיגים ציונים נמוכים יותר ויותר.

מתי הם יתבגרו ויבינו את מה שהמורים מלמדים? כנראה, אחרי שיסיימו את לימודיהם במערכת החינוך - כי הם ילדים. אבל מתי המורים יבינו שהבעיה אינה בתלמידים?

על פקידי משרד החינוך להפסיק לחפש דרכים לעשות את המקצועות מושכים יותר וצבעוניים יותר על ידי צמצומים ועיוותים. ילד ממוצע לעולם יעדיף, באופן טבעי, לשחק כדורגל במקום לקרוא ספר. לכן המציאו את בתי הספר והמורים - כדי שיטמיעו בילדים ידע ויחנכו אותם שהבערות היא חולשה וידע זה כוח.

מפחדים מאיבוד עניין אצל התלמידים? יש להכשיר את המורים מחדש, כי כנראה הבעיה היא נחלתם; יש לדרוש מהתלמיד יותר ולהפסיק לנהוג בו כבחיה אינטרנטית מסוכנת; יתחילו לחנך ולא רק ללמד לבגרות מכיתה א'. כי 12 שנה זה המון זמן לצורך הכנה לבחינה אחת.

איחוד המקצועות הנלמדים מצביע על טירוף המערכות בקרב פקידי החינוך, החוששים מ"התייוונות" המונית של תלמידי ישראל. השיטה שמצאו לנכון היא לזרוק את כל לימודי החשיבה הכלליים ולהמירם בתכנים יהודיים וציוניים לכאורה - וכל זאת מטעמי "עניין התלמיד".

לפי שיטה זו, יצומצמו אופקיו של התלמיד הישראלי לכדי קשית - שדרכה יראה רק מה ש"הולך" היום אצל פקידי החינוך. לכן, יותר מהכל, העלמת הגיאוגרפיה היא רק תחנה בדרך חזרה לתקופת הגלות: כאשר היינו מנותקים מההשכלה האוניוורסלית ומסוגרים בגטו. לא יעברו שנים רבות, ונמצא את תלמידינו לומדים ב"חדר" רק תורה ואותיות. אז נשמע הסברים כמו: בסך הכל צימצמנו כמה מקצועות לטובת התלמיד, או התלמידים של היום אינם מתעניינים די ביהדות.

בינתיים, אם הפקידים באמת רוצים לשאת חן בעיני התלמידים, יצמצמו את כל המקצועות לשניים בלבד: כדורגל וכדורסל.

ליאור אתגר

רעננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ