הצלחתו של יעלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "רמטכ"ל היושרה" מאת ארי שביט ("הארץ", 24.2)

ארי שביט קובע ביחס למשה יעלון, ש"את מה שלא כתבו העיתונים השבוע תכתוב בסופו של דבר ההיסטוריה". שביט מתמצא היטב בהיסטוריה של העתיד, אבל לא כל כך בהיסטוריה של העבר. הוא כותב: "מאז הצלחתו של שרון בחציית התעלה באוקטובר 1973 לא היתה הצלחה צבאית כהצלחתו של יעלון" וגם: "את מה ששרון עשה מול השריון המצרי של מלחמת יום הכיפורים עשה יעלון מול הטרור הפלשתיני".

ההיסטוריה, לעומת זאת, טוענת, שההצלחה בחציית התעלה היתה של האלוף אברהם אדן (ברן). אוגדת ברן הביאה לתעלה את ציוד הגישור שזנחה אוגדת אריאל שרון, השמידה במארב חטיבת שריון מצרית, צלחה (ב-17.10.73) את התעלה וכיתרה את הארמייה השלישית.

ואם בכל זאת רוצים להחמיא לשרון, מוטב להתרכז בהווה שלו, שהוא הרבה יותר מרשים מעברו. אמנם, זה ששרון תפש ב-2004 את מה מה שאחרים הבינו ב-1967 אינו מעיד על תפישה מהירה במיוחד, אבל לפחות אפשר לומר, שכאשר סוף סוף נפל האסימון לשרון (באיחור מצער), הוא נפל בהחלטיות ובצלצול חזק.

אלישע קלי

רמת השרון

*

הרמטכ"ל היוצא משה יעלון היה בעבר מפקדו של בני בסיירת צנחנים. מעולם לא שמעתי דברי שבח מפי חיילים על מפקדם כפי שנאמרו, ועדיין נאמרים, על יעלון. היושרה, ההגינות, הצניעות והדוגמה האישית העמידו לחיילים אלה רף גבוה, שחישל והעשיר את אישיותם.

בשיחותי אתם אני נוכחת שוב ושוב, שאישיותו משפיעה על בני וחבריו גם 15 שנים לאחר שחרורם מן הצבא - בערכים של דיווחי אמת, דבקות במטרה, יושרה והגינות אישית.

רותי גילאי

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ