הסוכנות מפנה עורף להתיישבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החלטת חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, שהתכנס בירושלים בשבוע שעבר, לבטל מהשנה הבאה את תקציב ההלוואות ליזמים בהתיישבות, המסתכם בעשרה מיליון שקלים, שמה קץ לקשר ארוך השנים שבין ההתיישבות לסוכנות. מאז הקמתה היתה הסוכנות אחד הנדבכים הכלכליים המרכזיים בפיתוח ההתיישבות ובהקמת יישובים חדשים, ופרקים מפוארים בתולדות הציונות רשומים לזכותה.

המפנה שחל במדיניות הסוכנות יגרום נזק רב להתיישבות. מי שסבור שתפקידה של ההתיישבות במימוש היעדים הציוניים הסתיים מעיד על ניתוקו מהנעשה בגליל ובנגב. בפריפריה פזורים יישובים רבים הנאבקים על הישרדותם, ועזרת הסוכנות היתה יכולה להיות לרבים מתושביהם מה שיקבע אם להיות או לחדול.

התקציב שבוטל היה בפועל אמצעי התמיכה האחרון של הסוכנות בהתיישבות הצעירה. הוא יועד לעזרה למתיישבים בפיתוח יזמויות ועסקים קטנים בתחום החקלאות ובתחומים אחרים - כדי לסייע להם בצעדיהם הראשונים. הסוכנות לא היתה צריכה להשקיע כסף "חדש" בהלוואות מאחר שהן מומנו מהחזרי הלוואות עבר. כלומר, מדובר בתקציב סגור לטובת ההתיישבות, שנלקח כעת למטרות אחרות.

הלוואות הסוכנות היו בסיס ומנוף, שבעזרתו גויסו כספים נוספים למיזמים בהתיישבות. כעת יהיה קושי רב בקבלת סיוע מגורמים מוסדיים אחרים.

אנו מקווים עדיין, שראשי הסוכנות ימצאו את הדרך לשנות את החלטתם ולא יפקירו את חברי ההתיישבות לנפשם.

דודו קוכמן

מזכ"ל האיחוד החקלאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ