מוסיקה מרגיעה ומהנה, בלי פרשנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על מכתב למערכת "המודרניזם לא מת" ("הארץ", 17.2)

ד"ר דרור אלימלך יוצא בכעס, אפילו בכאב, נגד מאמרים, ספרים ותחזיות המטילים ספק בכוח העמידה של המוסיקה העכשווית, כולל זו של העבר הקרוב - המאה העשרים. לא מובן מה כוונתו במונח "פופולרי", שאותו הוא כה מתעב.

קיימים סגנונות רבים של מוסיקה שאיש אינו מוכן להקשיב להם. אין זה אומר, כי אותם אנשים מעדיפים רק את צ'ייקובסקי ומנדלסון, לדוגמה, אבל העובדות במספרים של השמעה פומבית טופחות על פנינו, אם זוכרים שיצירותיהם אינן חדשות כלל ונחשבות "קלאסיקה".

יצירותיהם של ארנולד שנברג ואלבן ברג, למשל, מעולם אינן ממוקמות בקונצרט בסוף תוכנית, שמא אנשים יעזבו את האולם. אוהבי יצירות אלו נשארו מעטים כפי שהיו אף שעברו כבר 150 שנים. "ווצק" של אלבן ברג אינה הוכחה נגדית. הקהל זורם להצגותיה בגלל התמליל המעניין, משחק מעולה וזמרים מפורסמים, ולא בגלל המוסיקה.

הקהל, גם התרבותי, סולד ברובו ממוסיקה צורמת. ואילולא "קול המוסיקה" היה נותן למוסיקה כזאת במה במידה נדיבה, איש לא היה מתייחס אליה (מלבד אנשי הביקורת המקצועיים, שלרוב מתייחסים בחיבה והבנה).

האמנויות גדלו על ברכי הדתות ונתמכו על ידן, ומטבע תפקידן היו אמורות להביא לקהל רגיעה, התכנסות ופסק זמן מענייני היום יום. השפעת הדתות נעלמה במידה רבה, אבל הקהל עדיין מחפש במוסיקה ובציור ערכים המובנים לו בלי פרשנות. אין מדובר כלל בבידור, אלא במעין עידוד נפשי.

למרות משברים קשים שתמיד היו בחילופי סגנונות בין דור לדור דבקו תמיד במוסכמה, שמבקשים את הד הקהל. נראה, שבלי ההד הזה אמנות קמלה. ומי שמאזין למוסיקה עכשווית מתרשם לא פעם, שאותו הד היא אפילו אינה מבקשת - ראו מספר המבקרים בקונצרטים של מוסיקה כזאת.

בן שפי

חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ