לחזור לדרך מתונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על מאמר המערכת "הזדמנות לציונות הדתית" ("הארץ", 25.2)

השר יעקב שמשון שפירא, שתואר בטעות במאמר כאיש המפד"ל, היה איש מפא"י ואחר כך מפלגת העבודה והמערך. שפירא, שהיה ב-1967 שר המשפטים, הוביל את החלת חוק המינהל והמשפט הישראלי על מזרח ירושלים וסיפוחה לישראל.

מנהיג המפד"ל שהתנגד בתוקף למלחמת ששת הימים, לשחרור ירושלים ולסיפוחה, היה משה חיים שפירא. אכן, המפד"ל אימצה קו קיצוני מדי ועליה לחזור לדרך מתונה. אבל דרכו של שפירא היתה קיצונית לצד השני. הוא היה היוני ביותר בממשלה בשנות החמישים והשישים. עמדותיו בתקופת מלחמת ששת הימים לא היו רלוונטיות למציאות המדינית והביטחונית ולאתגרים הגדולים שעמדו לפני המדינה.

התייצבות המפד"ל בקצה הימני של המפה עם ההקצנה הדתית המאפיינת אותה, היא בשורה רעה לחברה הישראלית. הדבר פוגע בתפקידה ההיסטורי של הציונות הדתית כגשר בין חלקי העם וביכולתה להנהיגו לדרך שפויה ומאוזנת כמדינה יהודית ודמוקרטית.

מי שמייצג דרך זו יותר מכל מנהיג אחר של המפד"ל הוא זבולון המר, שהקרין מתינות באורח חייו, בסגנונו ובעמדותיו, שהוביל את המהפכה שהעמידה את הציונות הדתית בקטר הרכבת של הגשמת הציונות תוך קבלת אחריות בכל תחומי החיים, ובראש ובראשונה בהתיישבות, בחינוך ובביטחון.

כמו כל מהפכה, גם זו שהוביל המר הצמיחה גורמים שהרחיקו לכת בהקצנה לאומית ודתית. לאחר מותו השתלטו גורמים אלה על המפד"ל והביאו להתרסקותה. אכן, בעקבות הפילוג במפד"ל נוצרה הזדמנות לשובה של המפלגה אל דרך המלך. לא לאימוץ קו כשל שפירא, אלא קו שקול והגיוני כשל המר. ספק אם יש במפד"ל מנהיגות המסוגלת לנצל את ההזדמנות.

אורי הייטנר

אורטל

*

משה חיים שפירא היה מראשי הפועל המזרחי והמפד"ל. בדרך כלל הוא נמנה עם האגף המדיני המתון של הממשלה, אבל ערב מלחמת ששת הימים היה מראשי הפעילים להקמת ממשלת הליכוד הלאומי, בידיעה שהקמתה תכריע את הכף למען יציאה למלחמה (ואחר כך הזהיר מפני כניסת צה"ל לעיר העתיקה בירושלים, בטענה שהדבר ימנע כל הסדר בעתיד).

שמו הוזכר בהזדמנויות שונות כמועמד לראשות קואליציה בלי מפא"י. ב-1957 הוא נפצע קשה בהתפוצצות רימון שהושלך לאולם הכנסת, ואז הוא הוסיף לשמו הפרטי את השם חיים.

נתן אמיר

גבעת שמואל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ