רק בנושאי ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "ועידת הנשיאים מתנתקת מיהודי ארה"ב: מסרבת לפרסם הודעת תמיכה בהתנתקות" מאת עמירם ברקת ("הארץ", 18.2)

לא ממשל אייזנהאואר הוא שיזם את הקמת אותו גוף המייצג את יהודי ארצות הברית בקשר לישראל.

וכי איך יכול היה נשיא ארה"ב ליזום התארגנות של יהודי ארה"ב? הגם שהנשיא הוא כל-יכול, הוא אינו יכול לארגן התארגנות וולונטרית של אזרחי ארצו. היה זה דווקא אבא אבן, אז שגריר ישראל בוואשינגטון, שביקש מכותבת שורות אלו, ששירתה אז בשגרירות, כי "תוריד ממנו" את ראשי הארגונים היהודיים הפונים אליו אחד אחד לבקרים. הוא ביקש לארגן את היו"רים הללו לגוף אחד. את המלאכה עשה ד"ר נחום גולדמן, שהצליח לשכנע אז כמעט את כל הארגונים היהודיים הגדולים להצטרף לאותו מועדון נשיאים, הנקרא רשמית "הוועידה של ראשי הארגונים הגדולים היהודים בארצות הברית".

זאת ועוד. הכיוון של פעולת אותו מועדון אינו ממשלת ארה"ב ויחסה לישראל, אלא יהודי ארה"ב במרוכז כלפי ממשלת ארה"ב בנושאי ישראל. רק בנושאי ישראל, לא בנושאי דת ומדינה ולא בנושאים כמו הגירה. כי זאת לדעת, ליהודי ארה"ב אין גוף עליון דוגמת "ועד השליחים" בבריטניה. פרט ל"איגוד הקהילות היהודיות של צפון אמריקה", הגוף העוסק בגיוס הכספים, במגביות ובחלוקת הכספים, אין עוד ארגון גג פרט ל"ועידת הנשיאים", העוסקת רק בישראל. במלים אחרות: ההתאגדות היהודית האמריקאית הכוללנית האחת והיחידה קשורה בישראל.

אגב, "מועדון הנשיאים" היה קיים עוד לפני 1956, שנת מלחמת סיני והעימות עם הנשיא אייזנהאור. על כל פנים: זכות ראשונים לאבא אבן המנוח.

אסתר הרליץ

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ