הנסיבות הקיימות מחייבות את כולם, מימין ומשמאל, לתבוע לאלתר מראש הממשלה, מחולל ההתנתקות, לדבר אל העם, ובעיקר אל המתנחלים, בגובה העיניים, ברגש, בחמלה, בתבונה, בעובדות ובנימוקים משכנעים.

גדלות הנפש של מנהיגות מקרינה ואמיתית נבחרת בעת צרה של משבר פנים לאומי. חובתו של אריאל שרון לדבר אל העם, פנים אל פנים, ולא להסתפק בנאומים באכסניות אליטיסטיות של חבורת מעודדים בחליפות ועניבות. חובתו לדבר אל העם ולא להסתפק בהקראת טקסטים מסוגננים על ידי יועצים בישיבות הממשלה. הוא אינו רשאי להסתמך רק על ציות ונאמנות סטרילית למנהיג האומר "אני החלטתי ובזה סיימתי".

ראוי להזכיר לטובה את מודל מנהיגותו של המלך חוסיין המנוח, שכרע ברך בפני שבע המשפחות הישראליות, שבנותיהן נרצחו על ידי חייל ירדני. ראוי להזכיר אפילו את נאומיו ההיסטוריים לעם הבריטי של וינסטון צ'רצ'יל, במשך מלחמת העולם השנייה ואת שיחות העידוד וההסבר להעלאת המוראל שניהלו בזמנו חיים הרצוג המנוח, במלחמת ששת הימים, ונחמן שי במלחמת המפרץ הראשונה.

ראש הממשלה יכול להקל קמעה על הטראומה הצפויה וההתנגדות המצויה אם יירד מהקתדרה הממשלתית הפורמלית של מעלה אל העם למטה בלי שתפגע יוקרתו, סמכותו ונחישותו.

מתי דוד

רמת אפעל

*

ראש הממשלה אינו מדבר על עמו. אינו מסביר לעם מה גרם לו להפוך את דעותיו ב-180 מעלות. הוא אינו מדבר עם כתבים ישראלים.

כתבים זרים יאים לו, וגם אלי יצפאן. האם זה נושא פורימי?

ראש הממשלה חייב דין וחשבון לעם-ישראל ולא רק לעיתונות הזרה וליצפאן.

משה היקינד

כפר ביאליק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ