כשהגיאוגרפיה לא תיכלל בלימודי החובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "מה יישאר מהגיאוגרפיה" מאת יולי חרומצ'נקו ("הארץ", 23.2), על מכתב למערכת "ואולי ילמדו רק כדורגל וכדורסל" ("הארץ", 28.2) ועל "סוף עידן ההשכלה" מאת אבירמה גולן ("הארץ", 1.3)

מאין יבואו האנשים שיוכלו להבין, ליישם, לפעול על בסיס מידע, כשעיקר לימודיהם יבואו מההכנה למבחני פיזה הבינלאומיים במדעים, או מבגרות במקצועות ליבה מצומצמים ומעוקרים, או מלימודים לוקאליים היוצרים בוגרים צרי אופק?

כשהגיאוגרפיה המודרנית תיעלם מסל לימודי החובה יהיה חסך עצום בהשכלה, בידע עולם, בהכרת תהליכים גלובליים, בהתמקצעות הדעת.

די לראות אילו מושגים הופיעו ב"הארץ" בשבוע אחד: התחממות, אמנת קיוטו; גלובליזציה, תחרות כלכלית, יזמות עסקית; רעידת אדמה - סולם ריכטר, מוקד רעש, קו שבר גיאולוגי; צפיפות, תמ"ג, תוחלת חיים; משאבים, תאגידים זרים, מחירי קרקע, ביקוש, יתרון מיקום, תוכנית מתאר, עלות סביבתית, ייצור תעשייתי, טכנולוגיה עילית, תעשייה מסורתית, מדדים כלכליים.

כמה ידע נדרש כדי להתמודד עם המונחים והמושגים ולקבל כלים לחשיבה מרחבית. מאין יבוא הידע הזה? האם מישהו במערכת החינוך של ישראל ישב פעם בוועדה גדולה או מצומצמת והוציא דו"ח מצומצם או גדול על עיצוב דמותו של בוגר מוסדות החינוך שלה? מה יהיה הידע שלו, אילו כישורי חיים יהיו לו, באילו מיומנויות הוא יצטיין, אילו כלים יקבל כדי לצאת לעולם הגדול?

רחב אופק או צר אופק, לוקאלי או גלובלי, איזה אזרח אנחנו רוצים להכשיר, עם מה נרצה שיתמודד בהצלחה, שיהיה טכנוקרט, שיהיה איש רוח, גם וגם, אדם חושב?

מאין יבואו הכישורים להתמודד עם אתגרי החברה המודרנית, אם תיעלם הגיאוגרפיה הפיסית, האנושית, הכלכלית, האזורית, הגלובלית, הפוליטית והעירונית מתוכנית הלימודים של תלמידנו?

ד"ר איריס גרייצר

מרצה במכללת-ברל וחברת ועדת מקצוע הגיאוגרפיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ