קול נשי בכותל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "מי מאמין בכותל החדש" מאת שחר אילן

("הארץ", 20.2)

זה עשרות שנים קובעים החרדים עוד ועוד איסורים בנוגע להתנהגות ברחבת הכותל במטרה לחזק את אחיזתם באתר. כך הם קבעו, למשל, שיש להפריד בין גברים לנשים בשערי הכניסה לרחבת הכותל, אסרו על כניסת נכים בכיסאות גלגלים ממונעים בשבת, ואסרו על נשים יהודיות להתעטף בטלית ולקרוא בתורה.

הגורם הממלכתי היחידי שעדיין מצליח לקיים שם את מנהיגיו הוא צה"ל, המשביע חיילים במקום. אבל גם צה"ל הגיע להסכם עם החרדים, ולפיו חיילים יושבעו רק על ידי מפקדיהם הגברים ושירת ההמנון תהיה רק מפי חיילים גברים.

הקבוצה היחידה שאינה מוותרת על הכותל באתר שבו יהיה מקום לכל היא "נשות הכותל", שזה 14 שנה מחפשות סדק צר באימפריה החרדית החולשת על הכותל כדי שיתאפשר להן ולהשקפתן לצמוח בתוכו. הקבוצה הצליחה למצוא מקום בעזרת נשים בכותל המערבי. נשים יהודיות מכל העולם מצטרפות אליה מדי ראש חודש לתפילה.

לפוקדים את הכותל באותם ימים ניתנת ההזדמנות המיוחדת לשמוע קול אחר, נשי, הנושא שירה חדשה של תפילת נשים. ובהשמעת הקול הזה טמונה אמירה פורצת דרך אשר לחופש הפולחן הראוי שיתקיים בישראל.

לכן מקומה של הקבוצה אינו יכול להיות בשום פנים בכותל "האלטרנטיווי". משם לא יוכל המסר החשוב של פלורליזם בכותל המערבי להגיע לציבור. הקבוצה אינה מחפשת רוחניות ושקט; את זה אפשר למצוא באתרים של החברה להגנת הטבע. הקבוצה רוצה למצוא מקום בכותל המערבי לעצמה ולציבור ישראלי גדול שמאמין שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי/ה.

ענת הופמן, המרכז לפלורליזם יהודי

ירושלים

*

נשות הכותל באות לשם זה כ-15 שנה מדי חודש ברציפות כי הן מאמינות, שיש להן מסר חשוב. שחר אילן מציע לנשות הכותל ולתנועה הרפורמית לקחת דוגמה מהתנועה המסורתית, להשאיר את הכותל מאחור ולעבור לכותל ה"חדש".

אלא שמאבק נשות הכותל צריך להיות פומבי ולהתבצע במקום המרכזי שאליו נוהר ציבור הנשים היהודיות בישראל. איננו מחפשות מקום לתפילה, אלא נאבקות בתוך המסגרת ההלכתית האורתודוקסית מאבק כפול: מול הפרשנות המצ'ואיסטית של חלק מהציבור החרדי ומול המדינה, שהפקירה את האתר החשוב הזה ונתנה אותו בידי החרדים.

מקומנו אינו יכול להיות בשום פנים בכותל "האלטרנטיווי". משם לא נוכל להעביר את המסר שלנו. אנחנו מבקשות לקיים את מה שההלכה התירה, קודם שדורות של חרדים שמו יד על היהדות והפכו אותה לנחלתם הבלעדית, תוך כדי גירוש הנשים לעמדה פסיווית של צופות מן הצד. היות שההלכה מתירה לנשים להתעטף בטלית, לקרוא ולעלות לתורה, אנחנו מבקשות להחזיר את העטרה הזאת ליושנה.

בתיה קלוש, יו"ר נשות הכותל

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ