מי ימלא את הוואקום הסורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טעות לחשוב כי נסיגת הכוחות הסוריים מלבנון היא מהלך חיובי לישראל ולאזור.

קצב ההתרחשויות בלבנון מבדיל אותה משאר המדינות הערביות באזור. תורמים לכך המרקם העדתי והדמוגרפי והאינטרסים הפוליטיים של הזרמים השונים בלבנון.

בהקשר הזה ראוי לשים לב לעמדת חיזבאללה. התמיכה הסורית בחיזבאללה אינה מבטיחה שהארגון ימשיך להיות גורם פרו-סורי, והימים האחרונים מעידים על כך. גורמים פרו-סוריים מוצהרים, כמו שר הפנים המתפטר סולימאן פרנג'יה, הדגישו מתחילת המשבר האחרון בלבנון שהם תומכים בבשאר אסד ובמדיניות הסורית בלבנון. זאת בניגוד לחיזבאללה, שהתייצב לצד סוריה רק לאחר ההצהרה הסורית על הנסיגה. אין להתפלא אם יום אחד חסן נסראללה יפעל בגלוי נגד הסורים. יש לו הרבה מה להרוויח ממהלך כזה.

השיעים בלבנון, שמיוצגים ברובם על ידי חיזבאללה, הם כ-40% מהאוכלוסייה הלבנונית ונחשבים לעדה הגדולה ביותר במדינה. בעקבות "האמנה הלאומית" החדשה שנקבעה בהסכם טאיף משנת 1989, הנוצרים, אדוני לבנון לשעבר שהם פחות מ-30% מאוכלוסייה, שולטים ב-50% מהפרלמנט. הנשיא, בעל רוב הסמכויות השלטוניות, הוא נוצרי מרוני. השיעים, הסונים והדרוזים הם יחד כ-70% מהאוכלוסייה והם שולטים ב-50% מהפרלמנט. ראש הממשלה הוא סוני ויו"ר הפרלמנט הוא שיעי. השיעים עושים הכל כדי לשנות את שיטת הבחירות במדינה לשיטה של "לבנון - אזור בחירה אחד", כדי להגביר את כוחם בפרלמנט ולהיהפך למושכי החוטים העיקריים שיתפסו את מקומם של הנוצרים. יתרה מזאת, בשנה האחרונה החלו נציגי חיזבאללה בפרלמנט לדרוש את הורדת גיל הבחירה מ-21 ל-18, והדבר עשוי לחזק אותם עוד יותר.

כמה ימים לאחר חיסול אל-חרירי, נסראללה דרש בנאומו - לעיני כ-100 אלף מתומכיו - שהפרלמנט יחוקק חוק בחירות חדש שוויוני יותר. חוק בחירות כזה יפגע בכוחם של הנוצרים בפרלמנט ויהפוך את השיעים של חיזבאללה לגורם הקובע בלבנון. כך, במקום לקבל לבנון שוחרת שלום, ישראל תצטרך להתמודד עם הרפובליקה האיסלאמית של לבנון.

יש להבין שהנוכחות הסורית בלבנון מספקת לנוצרים קיר תומך שימנע מהצעה כזאת להתקבל בעתיד בפרלמנט, בשם השמירה על האיזון הפנימי בלבנון.

איימן מנצור

עוספייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ