הבדיקה הבאה בתור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני ימים אחדים הודיע משרד הבריאות על כוונתו לבצע בדיקות צואה לדם סמוי אצל תושבים בני יותר מ-50, לצורך גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. זו כוונה טובה מאוד, אבל יש להיזהר שלא תוביל לגיהנום.

על פי הערכה, יש 1,200,000 בני אדם שאמורים להתייצב לעשות את הבדיקה, מתוכם כרבע בלבד יבצעו אותה בפועל. ידוע שאצל עד 4% מהנבדקים (כ-12,000 בני אדם) יכולה להיות תוצאה חיובית (מופיע דם בבדיקה). אין זה אומר שיש להם סרטן המעי, אבל הם חייבים להמשיך בבירור.

הבדיקה הבאה שעליהם לבצע היא קולונוסקופיה (התבוננות במעי באמצעות צינור המוחדר בפי הטבעת). את הבדיקה עושים רופאים גסטרואנטרולוגים. כיום זמן ההמתנה לרופא גסטרואנטרולוגי הוא בין חודשיים לשלושה. תוספת משמעותית כזאת של נבדקים תאריך את זמן ההמתנה לארבעה-חמישה חודשים.

וכי יעלה על הדעת שחולה החושש שבמעי מסתתר גידול ממאיר ימתין זמן כה רב לבדיקה? התוצאה תהיה התמרמרות וכעס על המערכת וכמובן שימוש ברפואה פרטית או שחורה. הסובלים יהיו חסרי האמצעים.

לכן לפני שמתחילים ב"מבצע" יש לתת את הדעת לפתרון בעיית צוואר בקבוק זה. יש פתרונות, אבל הם דורשים תכנון מוקדם והיערכות בהתאם:

רופאים גסטרואנטרולוגים שבבתי החולים יבצעו את הבדיקה בשעות אחר הצהריים כעבודה נוספת ובהליך מקוצר. הנבדקים יגיעו מוכנים על פי הנחיות רופאי המשפחה והבדיקה תתבצע מיד.

הכנסת בדיקת הקולונוסקופיה הווירטואלית לסל הבריאות. בעקבות זאת חלק מהחולים יוכלו לבצע בדיקה זו כתחליף.

אבל ללא פתרון כולל אין טעם לצאת לדרך.

ד"ר צמח וולפה

יהוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ