כן, זו דמוקרטיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "זו דמוקרטיה זו?" מאת יואל מרקוס ("הארץ", 4.3)

יואל מרקוס מתאר את הפקקים שנוצרו בדרך לירושלים בשל הפגנה אלימה של קיצוני הימין ושואל "זו דמוקרטיה זו?" התשובה חיובית. הפגנה היא דמוקרטיה, פקקים בשל הפגנה הם דמוקרטיה. אם מישהו עבר על החוק בהפגנה, יש לדמוקרטיה דרכים לטפל בו.

מרקוס קובע ש"האיום לדמוקרטיה מגיע עתה מכל כיוון". למשל, ממרכז הליכוד שרוצה להפיל את אריאל שרון. מרכז הליכוד בחר בשרון וזכותו לנסות להפילו. גם החלטת מרכז הליכוד לדרוש משאל עם היא בעיני מרקוס סכנה לדמוקרטיה כי היא הופכת את שרון ל"מצביא בלי חיילים". אמור מעתה דמוקרטיה היא שיטת שלטון שבה כל חברי מפלגת המנהיג מחויבים לתמוך בו.

ועוד הברקה: "איך שריו לא הבינו שמי ששולל את הלגיטימיות של מנהיגם הנבחר בדרך דמוקרטית, מוציא עליו במו ידיו פסק דין מוות". אני, למשל, שולל את הלגיטימיות של החלטות הממשלה להקים התנחלויות ולשלוח את הצבא למשימות דיכוי בשטחים הכבושים. האם, אליבא דמרקוס, הוצאתי פסק דין מוות על ראשי הממשלה העושים זאת?

מרקוס קובע שאם היו שמים את יגאל עמיר וכל מי שהחזיק בדעות דומות לו במעצר מינהלי, רבין לא היה נרצח. על פי היגיון זה צריך לשים במעצר מינהלי כל מי שמאיים על אשתו או נתפס נוהג במהירות מופרזת.

עמיר לא פגע בדמוקרטיה כמו שלי אוסוולד לא פגע בדמוקרטיה האמריקאית. הוא רצח, ולכן הוא צריך לשבת בבית סוהר כל חייו, ומי שלא מנע את הרצח צריך למצוא עבודה אחרת. בדמוקרטיה העם בוחר מנהיג על פי דרכו, ואם הוא מפסיק העם בוחר מנהיג אחר.

והמשפט האולטימטיווי: "חוסר היכולת של הממשלה לממש את החלטות הכנסת בגלל מיעוט אלים המוכן לחצות את כל הקווים הוא האיום האולטימטיווי לדמוקרטיה". ממשלה שלא יכולה לתפקד בגלל מיעוט אלים היא ממשלה שיש להחליפה במהירות בממשלה אחרת, שתדע לטפל באלימות באמצעים החוקיים העומדים לרשותה. אפשרות אחרת היא שמדובר בממשלה שמחפשת תירוצים כדי להימנע מלבצע את שהחליטה ושנתלית באלימות כמוצאת שלל רב. יש לי חשד שהאפשרות השנייה אינה מופרכת כל כך.

צבי ליפשיץ

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ