פרנסות חלופיות לחקלאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהל מחוז המרכז במשרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, פירסם דו"ח בנושא גני האירועים הפועלים בהתיישבות. על פי הדו"ח, 60% מגני האירועים הוקמו ללא אישור וחלקם הוגדרו "מחסן חקלאי". הדו"ח מציע פתרונות שונים לגני האירועים, ובכלל זה העתקתם למקומות אחרים ומציאת פתרונות שימזערו את הפגיעה בטבע ובסביבה.

פגיעה בעסקים הלא חוקיים הפועלים במושבים לפני גיבוש תוכנית כוללת לתעסוקה חלופית בהתיישבות תהיה טעות. העסקים הלא חוקיים במושבים הוקמו ברובם מתוך אילוץ של תושבים שנדרשו למצוא פרנסות חלופיות במקום החקלאות, שכבר לא היתה רווחית בשבילם. מאחר שממשלות ישראל נכשלו במתן מענה לאלה שעזבו את החקלאות, אותם תושבים נדרשו למצוא לעצמם מקורות הכנסה חלופיים. חלקם הגדול נמצא, למרבה הצער, מחוץ למגבלות שקובע החוק.

חוקי התכנון והבנייה הם ישנים ולא הותאמו לרוח הזמן, ולכן כל חריגה קטנה הופכת את בעל הנחלה לעבריין. ייתכן שאילו חברי המושבים לא היו נוטלים את היוזמה לידיהם והיו נהפכים לנתמכי סעד, הם היו זוכים לאהדה ציבורית רבה. גופים ציבוריים "חברתיים", שכה ממהרים לתקוף את ההתיישבות, היו יוזמים מבצעי התרמה מרגשים למענם.

סוגיית הפרנסות החלופיות במושבים כבר היתה יכולה להיות בשלב הפתרון וההסדרה, אלמלא המלצת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שלא לאשר את החלטה 979 של מועצת מקרקעי ישראל. ההחלטה איפשרה לכל חבר מושב לעשות שימוש ב-500 מ"ר בנחלתו לצורך פרנסה חלופית. בשל החלטת מזוז יימשכו העיכובים עד לסיום דיוני הוועדה הבין-משרדית העוסקת בנושא.

איתן בן דוד

מזכ"ל תנועת המושבים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ