המאחזים של שרון

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

האם טליה ששון באה לשרת אינטרסים ממלכתיים כראוי לפקיד רשמי, או שהיא באה לשרת בעלי אינטרסים זרים? הרי המדיניות של ארצות הברית בעניין השטחים ידועה כבר מהימים שאחרי מלחמת ששת הימים, מימי סבסטיה והשגריר סם לואיס. אפילו יצחק רבין, ישראל גלילי, יגאל אלון ומשה דיין גרסו על פי שיטתם של "פשרה טריטוריאלית", כי יש לתת דגש להקמת התנחלויות "ביטחוניות" ולא "פוליטיות".

זהו ויכוח פנימי בנוגע למיקום וזהות ותו לא, ולא בנוגע לעקרונות הזכות להתנהל בשטח הגדה כפי שהם משרתים את ביטחון ישראל. לכן הדהרה הבלתי מובנת של ששון עלולה להביאה אל פי תהום מדיני, ולא לביטחון ישראל.

אלי מייזליש

נווה מונוסון

*

הדו"ח שהכינה עו"ד טליה ששון אינו חושף עובדות חדשות על אודות המאחזים הלא חוקיים. הקמתם נעשתה על ידי רשויות שלטון ובמימונן, ודברים עליהם פורסמו במשך שנים רבות. החידוש בדו"ח, שהוא הוכן ונכתב על פי בקשת ראש הממשלה. גם אם עשה זאת בעקבות היוזמה האמריקאית, הוא ידע היטב את המציאות, בהיותו מראשי מחולליה.

גם אם חלקתי על דרכו בתחום זה, וכן במלחמת לבנון ובנושאים אחרים - אני שמח על חזרתו בשאלה, מסיבותיו ונימוקיו. שהרי הוא היחיד מקרב המנהיגות הפוליטית שיכול לבצע את ההתנתקות, ואולי גם את המהלכים הקשים שיידרשו אחריה.

גם אם היוזמה למהלך זה היתה עוד בתחילת שנות ה-80 ואילך, היא לא הוגשמה. לכן הדיון אינו על שרון ומהלכיו בעבר, אלא על הנושא שעל סדר היום עתה: ההתנתקות. החשבון ההיסטורי ייעשה בעתיד, ובכללו גם ההתנתקות לאחר שתבוצע.

עתה יש לממש את המהלך הזה, שהוא רק בראשיתו, ולאחריו את המשכו הבלתי נמנע, אם אנו רוצים לחיות במדינה יהודית דמוקרטית לאורך ימים.

גד יעקבי

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ