תליינים כבני אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יש לברך את המוזיאון החדש לתולדות השואה של "יד ושם", המציג את הממד האינדיווידואלי של השואה: קורבנות ותליינים, רוצחים וניצולים. עם זאת, היה ברור שמאן דהוא במערכת הממלכתית, ובמקרה זה מנכ"ל משרד החוץ רון פרושאור, יטען, כי המסר המרכזי שהטקסים המציינים את פתיחת המוזיאון אמורים לבטא הוא, שמדינת ישראל היא התשובה האפשרית היחידה לשואה. יפה הגיב יו"ר הנהלת "יד ושם", אבנר שלו, שאמר, כי התשובה הציונית היא אחת התשובות, ויש "עוד כמה וכמה".

מדינת ישראל הממלכתית-הפוליטית גייסה את השואה לצרכיה: תחילה שתקה הנהגת היישוב בתקופת המנדט לנוכח האימה באירופה, ונשמעו בה טענות בנוסח "אמרנו לכם" ו"היכן הייתם כשרצינו שתעלו". אחר כך, עם קום המדינה, הובלטה הטענה הממלכתית, כי המדינה היא התשובה האמיתית לנוכח השואה. במלחמת העצמאות ב-1948 נשלחו לא מעט ניצולים, שעות לאחר רדתם מן האונייה, אל שדות הקרב. אחר כך, ממשפט אייכמן בתחילת שנות ה-60, חיבקה המדינה בחום (כמכה על חטא) את ניצולי השואה מצד אחד, ומצד אחר הדגישה כי "הצברים שלנו לא הלכו כצאן לטבח"; עבר לא מעט זמן עד שהמדינה הטמיעה את נושא השואה בתוכניות הלימודים.

לימים נולד ה"בייבי" התקשורתי - מסעות בני הנוער לפולין, הרוויים פטריוטיזם, אתנוצנטריות המהולה ביחס שלילי כלפי הפולנים ("שוכחים" להזכיר, כי יותר ממחצית חסידי אומות העולם היו פולנים), ואף הטמעת התחושה כי "כולם נגדנו".

אחר כך נוצרה מגמה פטריוטית-כוחנית-צברית של חיבור "הגבורה" אל "השואה". אומץ לב (ולמעשה, כוחנות ואגרסיוויות) של צה"ל מול "פחדנות ורפיסות" של יהודים - זה פשוט "לא הסתדר". וקשה היה להסביר כי אין אמיץ ומלא גבורה כמי ש"קידש את החיים" בגטאות ובמחנות.

המוזיאון החדש ב"יד ושם" מביע מסר נכון וכמעט חדש: התליינים היו אף הם בני אדם, לא חייזרים ולא מפלצות. טענות בעניין מפלצתיות התליינים מעודדות, ולו בעקיפין, את הכחשת השואה, ממדיה ומאפייניה. לעומת זאת, אם השואה בוצעה על ידי בני אדם, המסר שלה הוא, שהיא יכולה להתרחש בכל מקום ובכל זמן על פני כדור הארץ.

ד"ר יחיעם שורק

הרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ