טובת המדינה קודמת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק פרטית, שאמורה להפוך תפקידים בכירים בשירות המדינה למינויים פוליטים, "משרות אמון", בהם תפקיד החשב הכללי באוצר, הממונה על התקציבים באוצר, הממונה על שוק ההון, מנהל רשות החברות הממשלתיות, יו"ר הרשות לניירות ערך, ראש מינהל האוכלוסין במשרד הפנים, ראש המועצה לביטחון לאומי, מנהל מרכז ההשקעות והממונה על ההגבלים העסקיים.

לפי ההצעה, לא תחול על משרות אלה חובת קיום מכרז בהתאם לחוק שירות המדינה הקיים. כלומר, תחל פוליטיזציה בדרגות הבכירות ביותר במשרדי הממשלה בשעה שאת מרבית הפקידות הבכירה ימנו שרים על בסיס קשרים פוליטיים ובלא כל מכרז.

התפישה הבסיסית של שירות המדינה מתבססת על כך, שהתפקיד צריך להיות מקצועי וא-פוליטי, ואין זה מתקבל על הדעת שהנושא בו יוחלף בכל פעם שהממשלה מתחלפת.

כשבוחנים מדוע אין לממשלות תוכניות חומר ו/או תוכניות לזמן ארוך בנושאים מרכזיים, ומדוע כל כמה שנים מקימים ועדת מומחים חדשה על חורבות הוועדה הקודמת, שיישום הפתרונות שהציעה לא הגיעו לידי מימוש, באים למסקנה אחת, והיא: בסיס החשיבה של רבים מחברי הממשלה והכנסת הוא לטווח קצר בלבד, ואת דרכי פעולתם מכוון לא מה נחוץ למדינה לאורך זמן, אלא מה יאמרו עליהן היום חברי מרכז המפלגה.

על חברי הכנסת הגונים להתנגד להצעת חוק זו בכל תוקף. שאם לא כן, תהליך קבלת ההחלטות בנושאים המרכזיים של חיינו יהיה תלוי כל כולו בפוליטיקה נקודתית וזמנית - במקום להיות, כנדרש, מבוסס על מקצועיות לשמה, שאינה תלויה במפלגה השלטת ובאורך חייה הפוליטיים.

עודד ליברמן

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ