אין חולק על הצורך והחשיבות של ניסויים בבעלי חיים ובני אדם לשם פיתוח טכנולוגיות ותרופות חדישות. כדי להסדיר את תהליך הניסוי ולשמור על כללי האתיקה ועל דרישות החוקרים, ובמיוחד על שלומו של הנחקר ובריאותו, נחקקו בישראל בשנת 1980 תקנות לביצוע ניסויים בבני אדם. כחלק מהתקנות הוקמה "ועדת הלסינקי", האמורה לבדוק ולאשר כל ניסוי רפואי בבני אדם ופועלת על פי כללים ונהלים ברורים ומחייבים. בין הנהלים - כל חוקר מחויב לקבל מהנחקר או מהאפוטרופוס שלו "הסכמה מדעת" להשתתפות במחקר.

הדחף של רופאים ומדענים לבצע ניסוי בבני אדם ולפרסם את תוצאותיו הוא גדול, וקשה לחסום אותו; מה גם, שחברות תרופות מתגמלות בנדיבות ניסויים אלה. מדי פעם בפעם הציבור למד על ניסויים בבני אדם שבוצעו בבתי חולים שונים גם בלא אישור הוועדה או תוך כדי חריגה מנהליה.

אם הנחקרים הם אנשים שהתנדבו מרצונם החופשי להשתתף בניסוי וקיבלו הסברים על מהותו והסיכויים והסיכונים הכרוכים בהשתתפות בו - ניחא. אלא שחלק מהחולים המשתתפים מרצונם בניסוי לא תמיד מבינים את הכתוב בטופס ההסכמה לניסוי, וחלקם נותנים את הסכמתם לא פעם בשל חשש מאי נעימות העלולה להיווצר ביחסיהם עם הרופא השותף לניסוי. כאשר חולים, במיוחד אלה החלשים כמו קשישים ותינוקות, נעשים בעל כורחם מושאים למחקר שלא אושר או אושר ברמייה, זו אינה אלא התעללות בחסרי ישע.

כל מוסד רפואי שבדעתו לבצע ניסויים בבני אדם חייב להקים "ועדת הלסינקי", הבודקת את תנאי המחקר ומאשרת אותו. במשרד הבריאות קיימת גם "ועדת הלסינקי העליונה", אלא שהיא רחוקה מהמוסדות הרפואיים, ועל כן לא אחת הוועדות המקומיות עושות דין לעצמן.

למשרד הבריאות צריך להיות עניין בשמירה על שלום הציבור ובריאותו. האכיפה של תקנות הניסויים בבני אדם צולעת כיום; מרוב מטלות הוזנחו הפיקוח והאכיפה, ורק כאשר מתעוררת זעקה נפתחת חקירה.

כדי שהציבור לא ייתקף היסטריה ויחדל לשתף פעולה עם החוקרים ראוי שהנהלות המוסדות הרפואיים והנהלת משרד הבריאות ינקטו צעדים כדי להבטיח שמירה הדוקה על פעולת ועדות הלסינקי והטלת סנקציות על אלה שהמחקר חשוב להם יותר משלומם של הנחקרים.

עדינה מרקס

יו"ר האגודה לזכויות החולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ