מתיישבי גוש קטיף התיישבו במקום בהתאם להחלטותיהן של ממשלות ישראל ובעידודן. זה היה צו לאומי ומעשה חלוצי, כפי שנראה בזמן הביצוע, גם אם יש רבים החולקים על התבונה המדינית וקוצר הראייה הפוליטית שבהתיישבות ברצועת עזה.

כיום ממשלת ישראל, הכנסת ורוב העם תומכים בהתנתקות מרצועת עזה. ההתנתקות אינה לרוחם של תושבי גוש קטיף והם מנהלים מאבק חסר פשרות. בין השאר הם מעלים טיעונים מדיניים-ביטחוניים. הממשלה והכנסת דחו טיעונים אלה על הסף, בנימוק שהישארות בגוש קטיף וברצועת עזה תגרום לישראל נזק ביטחוני והסברתי והנתונים הדמוגרפיים יחייבו את היציאה משם בעתיד. תושבי גוש קטיף גם אומרים שההתנתקות תפגע ברמת חייהם.

אי אפשר להביא בחשבון את הנימוקים הללו בדיון על גורל המדינה. הממשלה מוכנה להגיע עם המתיישבים להסכם פינוי מסודר. למרות החלטתם להתנגד פיסית לפינוי באמצעי פעולה שונים, ההתנתקות תתבצע.

ראשי המשפחות שעומדות לעבור את משבר הפינוי מבתיהן גוררים את בניהם לעבור, בנוסף לסבל זה, טראומה קשה של פינוי כפוי בכוח במקום פינוי מתוך מחאה אבל מוסכם. קרוביהם לא יסלחו להם על שהעמיסו עליהם גם התנגשות פיסית עם כוחות הביטחון.

בדרך פעולתם כופים תושבי גוש קטיף על עם ישראל לבצע את הפינוי בכוח. הפינוי קשה לכל עם ישראל. איש אינו עושה זאת בחדווה, אבל אין מנוס מכך.

כאזרח אני כועס וכואב על שהם מאלצים את הממשלה, הכנסת ועם ישראל לבצע פינוי באמצעים כוחניים.

דן קלי

ראשון לציון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ