דרכים אחרות להנצחת המורשת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "ועכשיו יום זיכרון ממלכתי לאבי הטרנספר מרצון" מאת דליה שחורי (הארץ, 13.3)

רחבעם זאבי נרצח על ידי פלשתינאים כמו יותר מאלף קורבנות אחרים. זאבי היה אלוף בצה"ל כמו מאות אלופים אחרים. הוא היה פוליטיקאי שייצג זרם קטן מהציבור הישראלי. הוא היה מינהלן אשר הכניס את מוזיאון ארץ ישראל לגירעונות ענק. הוא הצטיין בחברות נאמנה לידידיו מכל שכבות הציבור, ללא אבחנה.

היום אישים פוליטים רוצים להוכיח חברותם על ידי תשלום במטבע ציבורי.

לאור זאת אני מציע שיום הזיכרון הלאומי וגם המרכז ייקראו פשוט "על החברות".

ישראל שטיין

תל אביב

*

מבחינה עקרונית, הדעת אינה סובלת חקיקת חוק הנצחה לשר רחבעם זאבי בעוד שלושה ראשי ממשלה, מאבות המדינה - משה שרת, לוי אשכול וגולדה מאיר - יישארו מקופחים ללא חוקי הנצחה למורשתם.

מבחינה מעשית, לעג לרש הוא ש-5 מיליון שקל בשנה יוקצו להנצחת שר (זאבי) - ו-300,000 שקל יוקצו לכל גוף העוסק בהנצחת מורשתם של ראשי הממשלה משה שרת, לוי אשכול וגולדה מאיר, ומה גם שעל הקצבה זו מרחף עכשיו איום בקיצוץ של 50%.

דליה שחורי כתבה ש"יש לנו כבר את יד בן-צבי, מרכז זלמן שז"ר, מרכז מורשת בגין. מרכז מורשת ז'בוטינסקי. מרכז יצחק רבין, מכון גולדה מאיר, מכון לוי אשכול, מרכז יעקב הרצוג, מכון משה שרת". אלא שיד בן-צבי, מרכז מורשת בגין, מרכז רבין (ומרכז מורשת בן-גוריון שנשמט משום מה) מתוקצבים כל אחד במיליוני שקלים מתקציב המדינה מכוח חוקי הנצחה פרטניים שחוקקה הכנסת במועדים שונים לנשיא אחד בלבד, ולשלושה בלבד משישה ראשי ממשלה שהלכו לעולמם. יעקב הרצוג לא היה נשיא, ראש ממשלה או אפילו שר ואינו ממין העניין.

מי נשאר? הנשיא זלמן שז"ר וראשי הממשלה שרת, אשכול ומאיר, שקופחו על ידי הכנסת ולא זכו לחוקי הנצחת מורשת. חקיקת חוק הנצחת מורשת השר רחבעם זאבי רק מדגישה עוול מתמשך.

יעקב שרת

מייסד ומנכ"ל העמותה למורשת משה שרת

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ