חיילי ישיבות ההסדר מופלים לטובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיילי ישיבות ההסדר נתפשים בציבור כמיטב הנוער, שמתנדב ליחידות העילית של צה"ל. אין חולק על כך, שלצעירים אלה יש מוטיווציה גבוהה ושהם מוכיחים את עצמם כחיילים מעולים. עם זאת הם זוכים ליתרונות לא מוצדקים בהשוואה לחיילים ביחידות אחרות.

האפשרות לשרת עם חיילים שהם חבריהם הקרובים היא פריווילגיה, הניתנת רק לחיילי ישיבות ההסדר ולגרעיני הנח"ל. אחד הקשיים הגדולים ביותר לרבים מהצעירים המתגייסים לצה"ל הוא הקושי החברתי שלהם בפוגשם צעירים משכבות חברתיות הזרות להם (עם זאת צה"ל, בהפגישו צעירים עם בני גילם הבאים מרקע שונה, ממלא תפקיד חשוב בשמשו כור היתוך).

אבל בכך רק מתחילה הפלייתם לטובה של חיילי ישיבות ההסדר בהשוואה לשאר חיילי צה"ל (לרבות חיילי הנח"ל), ובמיוחד ביחס לסטודנטים, לרבות אלה המשרתים בעתודה האקדמית.

משך שירות חיילי ישיבות ההסדר הוא חמש שנים - שנה ראשונה דחיית שירות; 18 חודשי שירות צבאי, הכולל טירונות, אימונים ותעסוקה מבצעית; והיתר חל"ת. כלומר, במשך שלוש שנים וחצי חיילי ההסדר לומדים בישיבות, ובמשך כחצי שנה בלבד - פחות מכל שאר החיילים הקרביים - הם נמצאים בסכנה בשירות פעיל באזורי עימות.

אשר לסטודנטים: כל סטודנט חייב לשרת שלוש שנים ואינו זכאי לדחיית השירות כדי ללמוד באוניברסיטה, בניגוד למה שניתן לחיילי ההסדר. אותם מעטים המתקבלים לעתודה האקדמית מתחייבים לשרת בתום לימודיהם שש שנים, מחציתן בתום שירות החובה בתנאי צבא קבע (בזמן הלימודים, בעת חופשות הקיץ, עוברים העתודאים טירונות וקורסי מ"כים וקצונה; תקופות אלה אינן נכללות במשך השירות שלהם). לעומתם, תלמידי ההסדר לומדים לפני השירות ובזמן בשירות, ותקופת לימודיהם נכללת בשירות החובה.

בנוסף לכך, חיילי הישיבות זוכים להעדפה כלכלית: במשך שלוש שנים וחצי הם לומדים בתנאי פנימייה ומשלמים 1,000-500 שקל לחודש, סכום המכסה שכר לימוד, כלכלה ולינה. זוהי סובסידיה עצומה, בעוד העתודאים נדרשים לכסות את כל הוצאותיהם. אל לציבור הסטודנטים להשלים עם האפליה לטובה של חיילי ישיבות ההסדר.

גדעון שפסקי

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ