עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, הנחה את מערכת אכיפת החוק להעמיד לדין פלילי מתנחלים שיעשו שימוש בילדיהם כ"מגינים חיים" בהפגנות נגד תוכנית עקירת היישובים בחבל עזה וצפון השומרון.

השימוש בסעיף זה הוא בעייתי, אפילו שערורייתי, ויש לבטלו. לפי המדובר, נראה שעומדים להכניס לכלא אמהות היוצאות עם ילדיהן להפגנה - שתהיה אולי שקטה ורגועה, ועלולה להיהפך מהר לאירוע אלים גם בגלל נחת זרועה של המשטרה. קיים חשש שהרשויות ייטלו מן האמהות את ילדיהן ויעבירו אותם לאומנה, בתואנה שהן מזניחות את הילדים. אין ספק שהעברת הילדים לאומנה תגרום יותר נזק ממה שלפי טענת רשויות החוק ייגרם כתוצאה מלקיחתם להפגנות.

זכותם וחובתם של הורים לגדל ילדיהם לפי מצפונם וערכיהם. חינוך מתחיל מגיל צעיר וילדים יונקים ערכים מינקות. בכל מצב של לקיחת ילדים, אם לטיול בארץ ואם להפגנה, יש אמירה ערכית ופסיכולוגית של חינוך לאהבת הארץ.

איש אינו שואל מה קורה לילדים החיים בחבלי מולדת כאשר עוקרים ומגרשים אותם, ואיזו טראומה יעברו כתוצאה מכך. בנוסף, ילדים בגיל הינקות הם חלק בלתי נפרד מאמהותיהם - הפרדתם מהאם תגרום טראומה פיסיולוגית לשניהם.

גם בעולם יש הבנה לשיתוף ילדים בהפגנות, אף אם יש מחיר לכך. בשנת 1962 הפגין מרטין לותר קינג עם כ-6,000 ילדי בית ספר נגד הפרדת הגזעים, וכ-900 נעצרו. מעולם לא נטען שקינג עשה שימוש לרעה בילדים אלה, למרות מעצרם.

אין בעולם אח ורע לעומד להתרחש כאן - שממשלה מוציאה אנשים מבתיהם בעזרת הצבא ומוסרת את הבתים לאויב. ההשפעות הטראומטיות וההרסניות של גירוש זה הן בוודאי יותר רחבות מההשפעות על ילד, גם הכי צעיר, שיילקח על ידי הוריו להפגנה.

ד"ר משה לייבלר, פסיכולוג חינוכי

כוכב השחר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ