סטודנטים למען החברה כולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי הימים האחרונים בקמפוסים הוכיחו, כי הסטודנטים, כשהם רוצים, יודעים ויכולים להתארגן. למען מטרתם המשותפת הצליחו הסטודנטים להרים את ראשם אל מעבר ליום-יום הסטודנטיאלי ולהיאבק יחד למניעת הקיצוץ בתקציב האוניברסיטאות.

המאבק על עתיד ההשכלה הגבוהה הוא חיוני, אבל לא מספיק; שכן זהו מאבק נקודתי, שאינו מחובר דיו למציאות הישראלית.

מאבקי סטודנטים בהיסטוריה נסבו סביב הפוליטיקה, דאגה לחלשים בחברה ונושאים הקשורים למלחמה ושלום. בדומה לכך גם המאבק הנוכחי יקרום עור וגידים וייעשה שלם, רק אם יהיה חלק ממאבק מקיף יותר, סביב הגורם האמיתי שהביא לקיצוץ בתקציב החברה כולה ולא רק בתקציב האוניברסיטאות.

עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל, כמו מרבית המהלכים החברתיים והכלכליים במדינה, קשורים ישירות למצב המדיני ולהימשכות הסכסוך הישראלי-הפלשתיני. על כן, דווקא בשם מאבק צודק זה, על הסטודנטים להרחיק את מבטם ולשאול את עצמם כמה שאלות על המצב הפוליטי, ואם יהיה זה נכון לעצור את המאבק על סף דלתה של שרת החינוך.

על הסטודנטים להתחיל לראות את עצמם כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית וכסוכני שינוי בעלי כוח רב, המסוגלים ליצור עתיד טוב יותר לכל. אך כדי לקרב עתיד זה יש צורך בהתמודדות עם הסוגיות המטרידות את החברה כולה. הימשכות הסכסוך והעדר הניסיון המדיני להקדים ככל האפשר את סיומו המוחלט מובילים להמשך הוצאת כסף רב על תחזוקו. הדבר מונע לא רק פיתוח והרחבה של ההשכלה הגבוהה, אלא גם את הגדלת סל התרופות, את צמצום האבטלה ואת בלימת התרחבות הפערים והעוני.

הישגי הסטודנטים במניעת הקיצוץ בהשכלה הגבוהה, אם יושגו במנותק מהתמונה המלאה, יביאו את אותו ציבור הזוכה לכינוי "טובי המוחות" למצב שהוא יסיים את שנות לימודיו באקדמיה רק כדי להצטרף למעגל האבטלה.

איחוד השורות בין הפלגים השונים בקמפוס אמנם ראוי לשבח, אך הוא חד פעמי ונעשה אד-הוק, כך שסופו להתפרק; בפרט אם המאבק אכן יצעד צעד נוסף קדימה לעבר הזירה הפוליטית הלאומית. הסטודנטים בקמפוסים צריכים להפסיק לפחוד מה"פוליטי" ולהתחיל לפעול. בעיקר - לעודד את קיומו של שיח ענייני וער בינם לבין עצמם. בכך הם ימלאו את תפקידה המסורתי של האוניברסיטה כגוף היוצר מוקדים תוססים לחילופי דעות בנושאי חברה, כלכלה ומדינה.

שחר שדה

סטודנטית לתואר שני ומעורכי Triangle, עיתון סטודנטים ישראלי-פלשתיני מקוון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ