המורים ייהפכו לעובדי כוח אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "האיום החינוכי" מאת דן בן-דוד והרצל בודינגר ("הארץ", 17.3)

נימוקיהם של הרצל בודינגר ודן בן-דוד ליישום מהיר של המלצות ועדת דוברת נשענים על נתונים סטטיסטיים של הידרדרות במיקומה של ישראל במפת החינוך העולמית. נתוניהם משווים את המצב בשנות השישים לעומת המצב כיום, מתוך התעלמות מכך שהחינוך אז היה סלקטיווי ופלט מהמערכת כל תלמיד שלא הצטיין בלימודיו. תלמיד שלא עמד בהצלחה ב"מבחני הסקר" בסוף כיתה ח' לא היה רשאי להמשיך בלימודים בבית ספר תיכון. וגם אלה שהצליחו, לא בהכרח זכו ללמוד כי חוק חינוך חובה חינם הסתיים בכיתה ח'.

בודינגר וחבריו התעשיינים ואנשי הכלכלה תומכים בתוכנית דוברת, שבעיני, כמורה ותיק ומנוסה, יש לה שלוש מטרות עיקריות: ריסוק העבודה המאורגנת בישראל תוך כדי פגיעה בחלק החלש שלה, המורים (בעיקר מורות); הפחתת הנטל התקציבי של החינוך על תקציב המדינה, שתאפשר הקלות במסים, שמהן ייהנו בודינגר וחבריו; והמטרה הסמויה החשובה מכל - הפרטת החינוך: להפוך את עובדי ההוראה לעובדי כוח אדם הנתונים לחסדי המעביד ולגחמותיו החברתיות, הכלכליות והפוליטיות.

בודינגר מנסה להכפיף את המציאות שבה הם פועלים לתפישת עולמו החינוכית הכלכלית בלי הידע והניסיון הדרושים למי שמנסה לקבוע בנושאי חינוך ולימוד. בודינגר, החסר ניסיון וידע מעשי בחינוך, מוכיח ברעיונותיו את זלזולו במהות ההוראה ובעושים במלאכה.

הצעדים העיקריים האמיתיים הדרושים לשיפור מצב החינוך הם הקטנת מספר התלמידים בכיתות, שיפור ניכר של התשתית המבנית והעלאת רמת המורים על ידי השתלמויות ספציפיות שיסייעו להם במלאכתם המפרכת. ברור גם, שפתרונות כאלה זקוקים למשאבים גדולים, ששר האוצר לא ייתן אותם בשום פנים ואופן, וסיבותיו עמו.

יהודה מור

ראשון לציון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ