חוט מקשר בין ישראל לתפוצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "זמנה של הסוכנות עבר" מאת גדעון לוי ("הארץ", 13.3)

מאין שואב גדעון לוי את המידע על הסוכנות היהודית, שהופך אותו לשופט הגוזר את דינה לעבור מן העולם?

חזרתי לפני כמה חודשים משליחות בת חמש שנים בארצות הבלטיות - לטוויה ואסטוניה. השליחות היתה מטעם משרד החינוך, פרויקט חפציב"ה, שאחראים לו משרד החינוך והסוכנות היהודית. היו שנים, שהשותף למשרד החינוך היה משרד החוץ ("נתיב") במקום הסוכנות.

אין הרבה יהודים בארצות הבלטיות ואין גם הרבה עולים משם, ובכל זאת אנחנו היינו שם. לימדנו עברית מורים בבית הספר היהודי, אירגנו את החגים היהודיים, היינו שותפים לפעולות הסוכנות היהודית בפרויקטים לעלייה, מחנות קיץ, אירועים ועוד. בעיקר הבאנו אתנו את ניחוח הארץ, את הזהות הישראלית. בלי ציניות, אלא עם ציונות.

מה היה קורה בקהילות קטנות אלו, אם לא היינו שם? יש עוד גופים יהודיים הפועלים ופעילים בעולם היהודי. השליחים שם ובכל ארצות ברית המועצות לשעבר חדורי רוח ציונית, המרתקת את הנוער ומחדירה רוח חיים ביהדות הגלותית.

הסוכנות היא החוט המקשר בין ישראל לתפוצות. היא שמכריזה בכל פעולותיה, שבשנה הבאה בירושלים זאת לא רק תפילה אלא מציאות.

הסוכנות, כפי שאני הייתי שותפה לפעולותיה, נותנת סל קליטה כפי שביטוח לאומי נותן הבטחת הכנסה ודמי אבטלה. עולה חדש זקוק לעזרה. מיליון העולים מברית המועצות לשעבר עלו ארצה בעזרת הסוכנות. עדיין יש שם מאות אלפים שאולי יעלו. ואם לא, יידעו שיש להם בית שני - כפי שיודעת זאת יהדות המערב.

נחמה השילוני

כוכב יאיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ