כשנפוליאון פלש לרוסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על מכתב למערכת "החיילים הצרפתים שחזרו" ("הארץ", 18.3)

שני הכותבים שהתייחסו למערכה של נפוליאון ברוסיה, ח"כ יוסי שריד והפרופ' רפאל קטן, שגו. טעותו של שריד, אשר כתב כי נפוליאון פלש לרוסיה עם חצי מיליון חיילים, קטנה בהרבה.

נפוליאון פלש לרוסיה ביוני 1812 בשני דרגים. הכוח הראשון, אשר חצה את נהר הניימן (כיום נמונאס) החל ב-23 ביוני 1812, מנה 449,000 חיילים. כוחות הדרג השני מנו 165,000 חיילים, אשר ייעודם העיקרי היה לשמש תגבורת לכוחות הדרג הראשון.

614,000 חיילים חצו את הניימן בדרכם מזרחה. נפוליאון אירגן דרג שלישי, שמנה כ-60,000 חיילים. חלקם היו אנשי חיל המצב בדנציג וחלקם במקומות אחרים לאורך נהר הוויסלה. כוח זה לא חצה את הניימן.

בנוסף לכוחות אלו מנה ה-Grand armee כרבע מיליון איש נוספים, שחולקו בין ספרד, חילות מצב במקומות שונים באירופה וכמובן צרפת. כוחות אלה היו ברמות שונות של איכות ואימון.

מספרם של החוזרים מרוסיה קשה הרבה יותר לקביעה. עם התפוררות המסגרות המאורגנות תוך כדי הנסיגה, נעלמה היכולת לתעד במדויק את מספר ההרוגים, הפצועים, הנעדרים, השבויים והעריקים, כולל יחידות שלמות מבעלי בריתו של נפוליאון שערקו לצבא הרוסי. אלפים יחידים בלבד חזרו למחנותיהם בליטא שלפני הפלישה בצורה מאורגנת, ועוד כמה עשרות אלפים הצליחו להגיע מערבה בצורה זו או אחרת. לפי ההערכה המקובלת, מספרם הכולל לא עלה על 60,000 חיילים.

ד"ר אלון קליבנוב

שוהם

*

פרופ' רפאל קטן כותב כ"תיקון" למה שנאמר במאמר של יוסי שריד, כי ה-Grande Armee, הצבא בראשות נפוליאון שפלש לרוסיה ב-1812 ועד מוסקווה הגיע, מנה שני מיליוני חיילים ומהם שבו בשלום 200,000 חיילים. בין השבים היה אחד מאבות אבותיו של הכותב. שריד "הסתפק" בחצי מיליון חיילים שיצאו למסע וב-100,000 שחזרו ממנו בשלום.

אלא שצבא נפוליאון מנה בשיא כוחו, כולל כל החיילים הלא-צרפתים שהצטרפו אליו, לא יותר מ-700,000 חיילים, ומספר השבים בשלום ממערכות רוסיה הקפואות לא הגיע אפילו ל-100,000, ויש הגורסים אף הרבה פחות (תלוי במקום. לצרפת חזרו, לפי אחד המקורות, רק כ-10,000 ממשתתפי המסע הנורא ההוא).

ארנון מגן

הרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ