דרושה גם חשיבה כלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני כשבוע פורסם כי יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר יורם בלשר, אמר בין היתר שאין ביכולתו להכריע "אילו מהחולים ימותו ואילו מהחולים יחיו בסבל ובייסורים", ולכן הודיע על התפטרותו מוועדת סל התרופות.

אבל ידוע שלהחלטות כלכליות יש משמעות של חיים ומוות. בארצות הברית הפנימו מזמן את מחיר חיי האדם. לפני כמה שנים הוא הסתכם בכמיליון דולר. כל אימת שמישהו נוקב שם במספר חיי אדם שיכול להיחסך עקב הגדלת התקציב בתחום מסוים, בא אחר ומצביע על חלופה שבה באותו תקציב אפשר לחסוך חיי אדם רבים יותר.

כל אחד זועק את זעקתו הכנה, אבל לא מוכן לשלב בזעקה החברתית הצודקת גם את החשבון הכלכלי הקר. עד שנגיע לחשבון הקשה של "נפש מול נפש" יש הרבה מה לעשות. צריך פשוט ללמוד את נבכי תקציב המדינה (ומוסדות ציבור אחרים, כגון הביטוח הלאומי ורשויות מקומיות). לטעמי, כל ארגון חברתי ארצי שאינו משלב בפעילותו צוות כלכלי שיכול להצביע על חלופות ומקורות מחטיא את מטרתו. זאת ועוד, ארגונים שיעשו כך ימצאו בעלי ברית לא צפויים מהמגזר הכלכלי.

המלאכה אינה קלה ודורשת מיומנות רבה, אבל אפשרית. כנגד אלה המבקשים לעמעם את תקציב המדינה יש כוחות רבים שצריכים ויכולים להביא לשקיפותו. לצד ארגוני הרווחה, אפשר לגייס צעירים בוגרי כלכלה, אנשי עסקים, אלה שעבדו במשרד האוצר, האקדמיה והתקשורת.

אשר יובל

ירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ