הדמוקרטיה לא תיפגע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "אין מנדט למשאל עם" מאת זהבה גלאון ("הארץ", 20.3)

את רעיון משאל העם יש לשקול לא על פי מה שמניע את מי שתומך בו, אלא לגופו, וגופו של העניין הוא שאין בו נזק לדמוקרטיה.

זהבה גלאון טוענת שישראל היא דמוקרטיה ייצוגית שבה הבוחרים מוסרים בידי נבחריהם את הזכות להחליט במקומם, וכי בדמוקרטיה כזאת משאל עם ישנה את כללי המשחק. למעשה, כל הדמוקרטיות המערביות (חוץ משווייץ, שאפשר לראותה כדמוקרטיה ישירה) הן דמוקרטיות ייצוגיות, ובכל זאת יש ברובן המכריע הסדרים כאלה או אחרים למשאל עם.

למעשה, אין די מודעות בארץ לכך שישראל היא כמעט היחידה בין הדמוקרטיות האלה שאין בהן שום הסדר חוקי המאפשר משאל עם. בארצות הברית, למשל, אף שהחוק אינו מאפשר משאל עם במישור הפדרלי, יש 24 מדינות שבהן יש הסדרים למשאלי עם, ובכמה מהן אף התקיימו משאלים בהצלחה רבה, והדמוקרטיה הייצוגית לא נפגעה.

גלאון טוענת שישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית וכי במשטר כזה אין מקום למשאל עם, משום שהוא יפגע במעמד הכנסת ובסמכותה. למעשה, משאלי עם התקיימו כמעט בכל הדמוקרטיות הפרלמנטריות מבלי להחליש את הפרלמנטים שלהן. בבריטניה, אם כל הדמוקרטיות הפרלמנטריות, למשל, היה באמצע שנות השבעים משאל עם על הצטרפות לאיחוד האירופי, והפרלמנט לא נחלש. מאז היו שם משאלי עם אזוריים. למשל, בעניין מתן יתר עצמאות לסקוטלנד ולוויילס, והפרלמנט לא סבל. באוסטרליה היו 43 משאלי עם, והפרלמנט לא נפגע מכך. ברוב ארצות אירופה המערבית היו במשך השנים משאלי עם בנושא ההצטרפות לאיחוד האירופי, ולא נגרם כל נזק לפרלמנטים שלהן.

כשם שלתומכים במשאל עם יש שיקולי אינטרסים, כך גם למתנגדים לו. מכאן שהמאבק בעד ונגד משאל עם הוא לא מאבק על כללי הדמוקרטיה, אלא מאבק פוליטי לכל דבר.

חווה עציוני-הלוי

פרופסור אמריטוס, אוניברסיטת בר-אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ