בית חרושת לעובדים רווחיים בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "אוניברסיטה רזה ויעילה" מאת איתמר רבינוביץ' ("הארץ", 17.3)

פרופ' איתמר רבינוביץ' אומר, כי מטרת האוניברסיטה היא ליצור בוגרים טובים שישתלבו במעגל העבודה. זו מטרה חשובה, אבל לא היחידה של אוניברסיטה ציבורית בישראל. האוניברסיטה מופקדת על צבירת ידע ושימורו, מתן הזדמנות שווה ללימודים בכל תחום לכל אזרחי המדינה ועידוד מחקר ומצוינות.

גוף אוניברסיטאי מחויב לשמור על רוחב אופקים על ידי עיסוק במגוון רחב של מסלולי לימוד ומחקר. החלטת סנאט אוניברסיטת ת"א על איחוד וסגירת חוגים, בעיקר במדעי הרוח, מראה על צרות אופקים. מצער במיוחד שעיקר הקיצוצים פוגעים בחוגים מתחום הרוח, שתרומתם העיקרית לחברה אינה בסכומי הכסף שבוגריהם מכניסים למשק, אלא בנכסים הרוחניים שהם מפיקים.

"אוניברסיטה רזה ויעילה", כפי שמכנה אותה פרופ' רבינוביץ', היא אוניברסיטה צרת אופקים, מכללה מסובסדת גדולה, בית חרושת לעובדים רווחיים בלבד.

רבינוביץ' טוען כי הקיצוצים באוניברסיטה הם תולדה של קיצוץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה שנעשו בידי הממשלה. אם כך, טוב יעשו הוא וחברי ההנהלה הבכירה של האוניברסיטה, אם יניחו מכתבי התפטרות על שולחנה של שרת החינוך ויודיעו כי ימשכו אותם רק אם תחליט הממשלה על הגדלת תקציב ההשכלה הגבוהה. במקום לטעון שאין בכוחה של אוניברסיטה אחת להיאבק במדיניות הממשלה, ייטיב רבינוביץ' לעשות אם ישכנע את עמיתיו בשאר האוניברסיטאות הגדולות להניח גם הם מכתבי התפטרות דומים, שכן מצבן של אוניברסיטאות אלו אינו טוב בהרבה מזה של אוניברסיטת ת"א.

ארז וישניא

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ