חשוב להבחין בין צמח למוות מוחי

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

כותרת המשנה שניתנה לכתבה של נתן גוטמן ("הארץ", 20.3) - "אחרי 15 שנה במצב של מוות מוחי, נותקה שלשום טרי שאייבו ממכשירי ההזנה, בהחלטה שפילגה את משפחתה והגיעה עד לקונגרס האמריקאי" - אינה תואמת את תוכן הכתבה ובעיקר גורמת נזק קשה בדעת הקהל בכל הקשור למונח "מוות מוחי" והשלכותיו על נושא תרומת איברים להשתלה.

מתוכן הכתבה עולה כי עקב מאורע של דום לב לפני 15 שנה נגרם לחולה "נזק מוחי חמור", אך מובהר כי החולה "נושמת בכוחות עצמה". מצב זה של פגיעה מוחית, קשה ככל שתהיה, אין לו ולא כלום עם המצב הרפואי השונה לחלוטין הנקרא "מוות מוחי". מוות מוחי הוא מצב בלתי הפיך שבו נפגע גזע המוח, אשר בו נמצא בין השאר המרכז המפקח על מנגנון הנשימה. אין בהיסטוריה הרפואית ולו תקדים בודד אחד שבו נקבע מות המוח והנפגע חזר לתחייה. קביעת מוות מוחי בחולה זהה מבחינה רפואית וחוקית לקביעת מות הלב, ומאפשרת את קביעת מותו של הנפגע. במצב של מוות מוחי ממשיך עדיין הלב לפעום, למשך שעות ספורות בלבד, ואז גם הוא חדל לתפקד. שעות ספורות אלה, שבין מות המוח למות הלב, הן חלון ההזדמנויות הצר שבמהלכו מתבצעת פנייה לקרוביו של המת במטרה לקבל את הסכמתם לתרומת איבריו להשתלה.

פגיעתה המוחית של החולה שתוארה בכתבה היא פגיעה מוחית קשה ביותר, הגורמת לחולה להימצא בחוסר הכרה מוחלט. המצב הזה מוגדר ברפואה כ"וגטטיווי" ("צמח"), אך כל עוד נושם הנפגע בכוחות עצמו הוא יכול להימשך שנים רבות. הוא אינו מוגדר ברפואה ובחוק כמוות, ומכאן נובעת הבעייתיות של ניתוק מההזנה המלאכותית. כותרות מטעות כמו זו של הכתבה שהוזכרה מקבעות בדעת הציבור את ההנחה השגויה, שלפיה "מוות מוחי" מאפשר הישרדות של הנפגע למשך שנים רבות, ובכך פוגעות בצורה אנושה בסיכוייהם של אנשי הצוות הרפואי לקבל את הסכמת המשפחות לתרומת איברים מהמת.

לאור המצוקה העצומה בתחום תרומת האיברים להשתלה בישראל, הגובה מדי שנה מחיר כבד בחייהם של הממתינים להשתלת איברים, קיימת חשיבות רבות בהקפדה על המינוח המדויק וההבדלה בין "צמח" למוות מוחי.

ד"ר יעקב לביא

מנהל היחידה להשתלות לב, המרכז הרפואי שיבא תל השומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ